1800 Gün ile Emeklilik Mümkün Mü?

Emekli olabilmek için gerekli olan şartlardan bir tanesi sigorta primi yatırılmasıdır ve bunun belli bir sayının üzerinde olması gerekir. Son yapılan yasa değişikliğinden sonra bu rakam 7200 gün olarak belirlendi. Peki, 1800 gün ile emeklilik mümkün mü? Kimler bu haktan yararlanabilir? Şartları nelerdir? Yaş beklemeye gerek var mı? Bu soruların cevapları yazımızın devamında.

Emeklilik Hakkında Genel Bilgiler

Bilindiği gibi insanların emekli olabilmesi için üç farklı şartın aynı anda sağlanması gerekir. Bu şartlardan ilki sigortalı gün sayısı, diğerleri yaş ve sigortalılık süresidir. Bu şartların tamamı sağlanırsa kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe vererek emekli olabilir.

Emeklilik için gerekli olan bu şartlar kişilerin ilk işe giriş yani ilk sigortalı olduğu tarihe göre değişmektedir. Bunun nedeni ise kişilerin işe girdiklerinde geçerli olan yasaya göre değerlendirilmeleridir.

1800 Gün ile Emeklilik Şartları

İnsanların 1800 gün ile emeklik, yasada bulunan özel durumlarla ilgilidir. Bundan dolayı da bu şartları sağlayan kişilerin bu kolaylıktan yararlanması söz konusudur. Yani herkes için geçerli olan bir kolaylık değildir.

Halk arasında malulen emeklilik olarak bilinen durum, 1800 gün konusunun diğer adıdır. Bu haktan sadece malul kabul edilen kişiler yararlanabiliyor. Bunun için ise kişilerin sağlık raporunda çalışma güçlerinin en az %60’ını kaybettiklerinin belirtilmesi gerekiyor. Bu rapor alınmadan önce mutlaka il ya da ilçelerdeki SGK Müdürlükleri’ne gidilmeli ve oradan yapılacak olan sevk ile yetkili hastaneden bu raporu alınmalıdır.

Diğer Şartlar

1800 gün ile emeklilik konusunda farklı şartlar da vardır. Bunların en önemlisi sigortalılık süresidir. Yasada bununla ilgili belirtilen süre 10 yıldır. Yani kişinin ilk sigorta girişinin üzerinden en az 10 yıl geçmiş olması gerekir.

Eğer malulen emekli olmak isteyen kişi, bakıma muhtaç durumda ise 10 yıl şartı da aranmaz. Bunun için ise alınan raporda bakıma muhtaç olduğunun belirtilmesi gerekir. Bu noktadan sonra ise yaş şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla da kişiler bu iki şartı sağladığında emekli olabilir. Bu konunda en önemli husus, sağlık raporu üzerindeki tespitlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz