2018 Erken Emeklilik Müjdesi

Emekli olabilmek için üç önemli şartın aynı anda sağlanması gerekiyor. Sigortalılık süresi, prim sayısı ve yaş şartlarının sağlanması zorunludur. 2018 Erken emeklilik müjdesi ise bu şartlarla ilgili olmayıp farklı hakların kullanıldığında yaşın düşmesiyle ilgilidir. Yazımızda emeklilikte yaşa takılanlar, farklı hizmetlerini sigortadan saydıramayanlar ve bunlara benzer hususlar yer almaktadır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Bilindiği gibi 1999 yılında yapılan yasal düzenleme sonrasında daha önceki hakları elinden alınan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar bütün şartları sağlamalarına rağmen yaş şartını bekliyorlar. Bundan dolayı da kendilerini emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak isimlendiriyorlar.

EYT’lilerin talepleri bu zamana kadar hükümetler tarafından dikkate alınmadı. Fakat son yapılan açıklamalarda meclis açıldıktan sonra bu konunun tekrar gündeme geleceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda gündeme geldiğinde değerlendirileceği ve hazineye getirilecek yükün de dikkate alınacağını belirtmesi her ne kadar olumsuz olsa da bir umut ışığı görünmesine neden oldu.

Hizmet Tespit Davası

2018 Erken emeklilik müjdesi olarak görülecek gelişmelerden bir tanesi de Hizmet Tespit Davası olup bu dava sayesinde erken emekli olmak mümkündür. Bilindiği gibi bazı işyerleri çalıştırdıkları personeller için uzun bir süre sigorta yapmayabiliyor. Böyle bir durum yaşanırsa çalışanların dava açma şansı bulunuyor. Hizmet Tespit Davası sayesinde bu dönemlerde sigortalı olarak kabul ediliyor ve böylece sigorta primli gün sayısı artmış oluyor. Bu da bir anlamda erken emeklilik demektir.

Sigorta Borçlanmaları

Erken emeklilik için değerlendirilebilecek seçeneklerden bir tanesi de borçlanmalardır. 2018 Erken emeklilik müjdesi içerisinde kabul edilecek konulardan birisi olan borçlanma, kişilerin farklı nedenlerle bir işte çalışma imkanlarının bulunmadığı dönemleri kapsar.

Erkekler bilindiği gibi askere gitmek durumundadır ve bu dönemde çalışmaları mümkün değildir. Bu dönem için erkeklere borçlanma hakkı verilmiştir. Kadınlar ise doğum sonrası dönemlerde çalışamazlar. Bundan dolayı da aynı hak kadınlara da verilmiştir. Kadınlara en fazla 3 çocuk için verilen bu hak toplamda 6 yıldır. Yani her çocuk için 2 yıl borçlanma hakkı verilmiştir.

Bunların haricinde ise yıpranma payı olan mesleklerde çalışan kişilerde bunları sigortadan saydırarak emekli olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.