2018 Vergi Affı Hakkında Genel Bilgiler

Vatandaşların devlete karşı ödemek zorunda olduğu vergilerle ilgili 2018 yılı içerisinde geniş çaplı bir af düzenlemesine gidildi. Bu düzenlemede pek çok borcun yeniden yapılandırılması fırsatı sunuluyor. Motorlu taşıtlar vergisinden emlak vergisine varıncaya kadar farklı borçları içine alan 2018 vergi affı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2018 Vergi Affı ve Başvuru Noktaları

Vergi borçlarıyla ilgili büyük avantaj sağlayan bu af kapsamında farklı alanlar bulunmaktadır. Devlete karşı ödenmesi gereken hemen her kalem verginin bu kapsamda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat bu borçların 31 Mart 2018 tarihinden önce olması gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. Bu tarihten sonraki borçları kapsamamaktadır.

Borçlarının yapılandırılması için borçların vergi dairesine düşmesi gerekiyor. Bu tür borçların 2018 vergi affı kapsamında yapılandırmak için vergi dairelerine başvuru yapılması gerekiyor. Bunun dışındaki SGK borçlarında ise durum biraz daha farklıdır. SGK borçları için il müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Bunların haricinde bazı işlemler e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

Yapılandırma Nasıl Olacak?

Yapılandırmadan yararlanacak olanlara farklı seçenekler sunuluyor. Bu seçenekler peşin ve taksitli ödeme şeklindedir. Taksili ödeme seçeneğinde ise 6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri bulunmaktadır. İnsanlar kendi durumuna bağlı olarak bunlardan istediklerini tercih edebilirler. Bu taksitlerin 2 ayda bir ödeneceğinin de bilinmesi ve planlamanın buna göre yapılması gerekiyor.

Yapılandırma yaptıktan sonra ödemelerin zamanında yapılması çok önemli. Ödemeler zamanında yapılmazsa, yapılandırma iptal edilmektedir.

Peşin ödeme yapanlara Yİ-ÜFE üzerinden %90, 2 taksit halinde ödeme yapanlara ise %50 indirim yapılmaktadır. Buradaki indirimler anaparaya değil üzerine eklenecek olan enflasyon oranınadır. Yani ana borç miktarında bir düşüş söz konusu değildir. 2018 vergi affı, faizlerin ve borca eklenen cezaların silinmesi şeklindedir.

Ödemeler Hakkında Bilgilendirme

Vergi affından yararlanmak isteyenlerin 27 Ağustos tarihine kadar başvuru yapması gerekirken ilk taksitlerin ise 31 Ağustos tarihinde yapılacaktır. Fakat yoğunluğa bağlı olarak bu tarih muhtemelen birkaç defa ertelenecek ve bir ay sonrasına kadar zaman verilecektir. İlk taksitleri belirlenen son ödeme tarihinde ödemeyen kişilerin yapılandırmaları iptal edilerek borçları eski seviyelerine geri gelecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz