2019 Altın Fiyatları Ne Olur? Yükselir Mi? Düşer Mi?

Altın, her dönem kazandıran yatırım araçlarından birisi olma özelliğine sahiptir. Buna bağlı olarak her dönem tercih edilir. Günümüzde de insanlar, yatırım aracı olarak bu değerli madeni tercih etmektedir. Fakat 2019 altın fiyatları ne olacak sorusu da yatırımcılar için son derece önemlidir. Fiyatlar düşecek mi, tavan mı yapacak, ne kadar sürede fiyatlarda değişim olacak vb. çok sayıda soru, yatırımcıların hareketlerini belirlemektedir. Bu yazımızda, söz konusu soruların cevaplarını bulabilir ve yatırımlarınızı cevaplara göre şekillendirebilirsiniz.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Öncelikle bu değerli madenin fiyatlarının nasıl değişeceğini ve değişimin ne kadar olacağını net olarak söylemek imkansızdır. Çünkü bu bilgiye sahip olmak için dünyadaki tüm dinamiklere hakim olmayı gerektirir ki, dünyada bunu yapabilecek bir güç halen yoktur.

2019 Altın fiyatları hakkında yorum yapabilmek için öncelikle rakamları etkileyen faktörlerin tam olarak bilinmesi gerekir. Bahse konu faktörlerin başında, dünyadaki ekonomik istikrarın önemi çok fazladır. Dünyadaki istikrarsızlık, para birimlerinin risk kazanmasına neden olur ve bu da altına olan talebi arttırır. Bunun sonucunda ise altın fiyatlarının hızlı bir şekilde yukarı doğru tırmandığı görülür.

Amerikan Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Birliği Merkez Bankası tarafından izlenen politikaların da rakamlara olan etkisi son derece fazladır. Bundan dolayı piyasaların yakından takip edilmesi, rakamların hangi yöne gideceğini tahmin etmek için son derece önemli bir donedir.

2019 Altın Fiyatları Ne Olacak?

Dünyadaki ekonomik düzenin temelinde ABD verilerinin yattığını söylemek yanlış olmaz. FED, daha düne kadar faiz artırımı yaparken, şimdi ise faiz indirimi yapma yoluna gitmektedir. Bu da 2019 altın fiyatları üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlara göre ABD Merkez Bankası, altının fiyatını olabildiğince az arttırmak niyetinde. Bunun için de faiz indiriminin daha küçük hareketler şeklinde yapılması söz konusudur. Fakat bunu başarıp başaramayacağı tam olarak bilinmemektedir. Eğer FED başarılı olursa, altın için 2019 yılında yatay bir seyir izleyecektir denilebilir. Fakat başarısız olursa altın fiyatları hızla yukarı doğru tırmanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz