Aidatsız Kredi Kartına Geçişte İhtiyaç Duyulan 5 Bilgi

Kredi kartlarından alınan aidat ile ilgili mahkemeler tarafından bir takım kararlar verilmesi üzerine yasal düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonrasında bankalar tarafından aidatsız kredi kartları piyasaya sürüldü. Aidatsız kredi kartına geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken hususları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Bankalara Aidatsız Kredi Kartı Zorunluluğu Getirildi

Bankalar tarafından alınan kredi kartı aidatları mahkemelere taşınmış ve mahkemeler tüketicileri haklı bularak bu ücretin geri iade edilmesine karar vermiştir. Bunun üzerine ise bütün tüketiciler mahkemelere gitmeye başlamış ve bankalardan bu ücretleri talep etmiştir.

Bankalarla müşterileri arasındaki anlaşmazlık yapılan yasal bir düzenleme ile giderilmiş ve bankalara aidatsız kredi kartı çıkarma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca bankalar aidat alacakları kredi kartlarını da müşterilerine yasal olarak sağlamaya başlamışlardır. Bundan dolayı aidatsız kredi kartına geçiş işlemini kendi bankanızda yapabilirsiniz. Böylece aidatsız kredi kartı için banka değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

Aidatsız Kredi Kartı Özellikleri

Bankalar tarafından müşterilerine sunulan aidatsız kredi kartlarının özellikleri, değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar ilgili yasal düzenlemeden sonra mevcut kredi kartlarını aidatsız hale getirirken bazıları ise yeni ve düşük özellikli kartlar çıkardılar. Bundan dolayı aidatsız kredi kartlarının özellikleri tam olarak araştırılmalı ve geçiş daha sonra yapılmalıdır. Çünkü bazı kartlarda taksit özelliği dahi bulunmamaktadır.

Aidatsız kredi kartlarıyla ilgili bilinmesi gereken bir diğer durum ise kısıtlanan puan ve taksit özellikleridir. Yukarıda genel olarak bahsedilen bu durum, bazı kullanıcılar için ciddi bir sorun oluşturabilir. Kredi kartları tarafından sağlanan taksit özelliği ciddi bir ödeme kolaylığı getirmektedir. Bu özelliğin kredi kartlarında olmaması çok ciddi bir dezavantaj olarak görülebilir. Bununla birlikte puan da kazanılmayacak olması aidatsız kredi kartına geçiş sürecinde dikkate alınması gereken hususlardandır. Fakat bütün bankalar tarafından böyle bir uygulamaya gidildiğini söylemek yanlış olur. Bazı bankalar aidatsız kartlarına da bu hakları vermektedir.

Aidatsız kredi kartlarının en önemli özelliklerinden birisi ise tamamen masrafsız olmasıdır. Bu kartlardan kesinlikle herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dolayısıyla da söz konusu durum müşterilere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.