Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki

İnsanların kullandıkları farklı yatırım araçları vardır. Ülkemizde en fazla tercih edilen yatırım araçları denildiğinde insanların aklına ilk gelecek olan seçenekler hiç şüphesiz altın, Euro ve Dolar olacaktır. Altın ile Dolar arasındaki ilişki nasıldır? Altın ile Euro ve Dolar ile Euro arasındaki ilişki nasıldır? Sorularının cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Altın ile Dolar Arasındaki İlişki

Altın ve dolar arasında olan ilişki yatırımcılar açısından çok büyük öneme sahiptir. Bu ilişki bilinir ise ona göre pozisyon alınabilir ve bu da yatırımların daha isabetli olmasını sağlar.

Bilindiği gibi altın fiyatları Dolar cinsindendir ve dolayısıyla da Dolar ile altın arasında güçlü bir ilişki vardır. Basit matematik devreye girer ve bu şekilde bir fikir yürütülürse altın ile Dolar arasındaki ters orantılı bir ilişki olacağı rahatlıkla söylenebilir. Yani Dolar fiyatları artar ise altının değeri azalacaktır. Ya da Dolar düşerse altın fiyatları artacaktır. Bu durum tüm dünyada kabul edilen bir ilişkidir.

Yukarıdaki ilişki her zaman geçerli olmayabiliyor. Bazen ikisinin de beraber düşmesi ya da yükselmesi de görülebiliyor. Bu dönemler çok nadir de olsa daha önce yaşanmıştır.

Euro ile Dolar Arasındaki İlişki

Euro ile Dolar arasındaki ilişki incelendiğinde genel itibari ile birbirine ters olarak hareket ettiği görülecektir. Fakat söz konusu durumun bazen delindiği de bilinmektedir. Burada Euro’nun Dolar’a rakip olarak çıkarılmasının etkisi büyüktür. Euro çıktıktan sonra Dolar’ın hakimiyeti bir nebze de olsun kırılmıştır. Bundan dolayı da iki para birimi arasında rekabet vardır ve bu da zıt hareket etmelerine neden olmaktadır.

Altın ile Euro Arasındaki İlişki

Son olarak Altın ile Euro arasındaki ilişki incelenecektir. Bu ilişki arasında net bir şey söylemek mümkün değildir. Piyasadaki duruma göre hareketlerin yönü değişmektedir.

Tüm bu açıklamalardan sonra genel bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Altın ile Dolar ve Dolar ile Euro arasında ters orantı söz konusudur. Fakat bu durum süreklilik göstermez. Piyasanın ve ülkelerin durumuna bağlı olarak bu ilişkiler bozulabilir ve bu ikililer beraber hareket edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.