Altın Yatırımı Yapmak Kazançlı Mı?

İnsanlar birikimlerini değerlendirmek için farklı yatırım araçlarını kullanırlar. Bazı insanlar dövize, bazıları hisse senetlerine bazıları ise altına yatırım yapar. Altına yatırım yapmayı düşünen insanlar altın yatırımı yapmak için doğru zamanı beklerler. Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler bu dönemde altın yapmak kazançlı mı? Altın ne zaman alınmalı? Altın fiyatları artacak mı? Tarzında soruların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu soruların tamamına yazımızın devamında cevap verilmiştir.

Altın Fiyatları Hakkında Genel Değerlendirme

Altın ya da dünya üzerindeki herhangi bir şeyin fiyatı, talep durumu ile ilgilidir. Talep ile fiyatlar arasında doğrusal bir ilişki vardır. Fakat bu talep durumunun küçük ölçekte değerlendirilmesi yanlış olacaktır. Bunun için ise devletlerin izledikleri politikalara ve altın rezervlerine bakılması gerekir.

Dünya üzerinde kullanılan paraların değerleri dönemsel olarak değişir fakat savaş ya da ciddi gerginlikler döneminde değerlerinde ciddi kayıplar olabilir. Bundan dolayı da dünya, güvenli liman olarak altını görür. Büyük devletlerin altın rezervleri incelendiğinde bu durum net olarak görülecektir.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Altın yatırımı yapmak için izlenmesi gereken farklı stratejiler vardır ve bunlardan istenilen tercih edilebilir. Fakat tercih edilen stratejinin mutlaka doğru uygulanması gerekir. Böylece ortaya çıkacak olan sonuç çok daha iyi olacaktır.

Altın yatırımı yapmak için düşük fiyattan altın alınması gerekir ki bunun için piyasanın takip edilmesi yeterlidir. Piyasa oyuncuların yaptıkları açıklamalar ve hareketler döviz, altın gibi yatırım araçlarının fiyatlarını etkiler. Bu açıklamalar takip edilerek altın düşme olasılığı olan dönemde hazırlık yapılmalı ve yatırım bu dönemde yapılmalıdır.

Altın Fiyatları Artacak Mı?

Yatırımcıların aklındaki en önemli soru, altın fiyatları artacak mı şeklindeki sorudur. Altın yatırımı yapmak isteyenlere fiyatların artacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat fiyatların ne zaman artacağını söylemek çok zordur ve asıl mesele de budur. Uzun vadede artmasına kesin gözüyle bakılan altının kısa vadede ise nasıl hareket edeceği bilinmiyor.

Ülkemizdeki yıllık enflasyon dikkate alındığında altının farklı bir gelişme olmaz ise yıl sonunda en az bu oran kadar artacağı söylenebilir. Fakat farklı gelişmeler olursa bu oranın daha da üstüne çıkılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.