Altın Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli? Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, FED tarafından verilen kararlar, bölgesel çaptaki gerginlikler ve benzer durumlar, yatırımcıların güvenli liman aramasına neden olmaktadır. Güvenli liman denildiği zamansa ilk olarak akla altın gelir. Yatırımcılar için çok önemli bir seçenek olan altın, son dönemde hareketlenmeye başlamış ve insanların dikkatini biraz daha fazla çekmeye başlamıştır. Peki, altın yatırımında nelere dikkat edilmeli, ne zaman altın alınmalı, alınan altınlar kısa vadede bozdurulmalı mı şeklindeki çok sayıdaki sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Altın Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın, belli faktörlere göre fiyatı değişen önemli bir yatırım ve tasarruf aracıdır. Yatırımcıların altını güvenli liman olarak görmesi de rakamları etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Bütün bunlar ve benzer unsurlar, altın yatırımında nelere dikkat edilmeli sorusunun da cevabıdır.

Altın yatırımı için zamanlama çok büyük önem taşımaktadır. Altın fiyatlarının yakalamış olduğu trend iyi takip edilmeli ve hareket yönünün aşağı mı yoksa yukarı mı olduğu doğru bir şekilde tahmin edilmelidir. Buradaki temel husus, altının hangi yönde hareket edeceğinin uzun vadede tahmin edilebilir olmasına karşın, kısa vadede tahmin edilmesinin son derece zor olduğunun bilinmesi gerekir. Bundan dolayı insanların kısa süreli yatırım olarak altını düşünmesi, beklentilerini tam olarak karşılamayabilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de yukarıda sayılan faktörlerin takip edilmesidir. Bu faktörlerin değişimine bağlı olarak altın fiyatları da ciddi şekilde değişecektir. Örnek vermek gerekirse FED tarafından yapılan açıklamaların sonunda altın fiyatlarında sadece bir gün içinde %1’den fazla değer artışı meydana geldi. Dolayısıyla bahse konu faktörler, altın yatırımında nelere dikkat edilmeli şeklindeki soru ile direkt olarak ilgilidir.

Bütün bunların haricinde altınların muhafazasının tam olarak yapılması gerekir. Özellikle fiziki altınlar evde tutulacaksa kaliteli bir kasa temin edilmeli ve altınlar bu şekilde saklanmalıdır. Fakat bunun yerine bankaların altın hesapları da tercih edilebilir. Bu tercih, alım satım işleminin de son derece hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Dolayısıyla elde edilecek kar oranının artacağını söylemek yanlış olmaz. Fakat güvenilir bankaların bu noktada tercih edilmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz