Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Piyasalarda risksiz para kazanmak herkesin en büyük hayalidir. Bunun gerçekleşmesi için farklı yöntemler vardır. Bunlardan birisi de arbitraj olup, dikkatli bir şekilde bu işlem yapıldığında, kısa sürede çok ciddi rakamlar kazanılabilir. Fakat işlemlerin dikkatli yapılması ve bazı hususlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu yazımızda arbitraj nedir, nasıl yapılır, yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Arbitraj Nedir?

Bir mal ya da ürünün alındığı yerler, piyasa (borsa) olarak adlandırılır. Günümüzde dünya üzerinde çok sayıda piyasa vardır ve bunlardan birçoğunda aynı ürün ya da malların alım satımları yapılır. Piyasaların tamamında alım satımlar için aynı fiyatlar ödenir. Fakat bazen bu durum değişir ve piyasalar arasında fiyat farkı oluşur. İşte tam bu noktada bir ürün ya da mal ucuza satılan piyasadan alınır ve pahalıya satılan piyasada satılır. Buradaki işlem ile kar elde edilir. Söz konusu işlem ve kar edilmesi, arbitraj nedir sorusunun cevabıdır.

Örnek üzerinde anlatmak gerekirse Japon piyasasında 1 Euro = 1,12 Dolar olsun. ABD piyasasında ise 1 Euro = 1,11 Dolar olsun. ABD’den 1,11 Dolar’a alınan 1 Euro, Japonya’da 1,12 Dolar’a bozdurulur ve bu işlem sonunda 0,01 Dolar kar elde edilir. Bu rakam sizin için çok düşük görülebilir. Fakat bir anda 10.000 Dolar sattığınızı düşünün. Elde edeceğiniz kar 100 Dolar olacaktır. Üstelik bunu sadece 1 dakika içinde yapmış olacaksınız. Aynı işlemi defalarca yaptığınızda, 1 günde binlerce Dolar kazanabilirsiniz.

Arbitraj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arbitraj nedir, nasıl yapılır sorularının cevapları yukarıda genel olarak verilmiştir. Bu noktadan sonra ise dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedelim.

Günümüzde internet teknolojisinin çok yaygın olması, piyasalar arasında fiyat farkının oluşmasını neredeyse tamamen engellemiştir. Fakat buna karşın bir fark olursa alım-satım yapmadan önce mutlaka vergileri ve komisyonları da dikkate almanız gerekir. Başlangıçta karlı gibi gözüken işlem, vergiler sebebiyle ciddi zarara girmenize neden olabilir. Bunun haricinde piyasalar arasındaki farkın fark edilmesi ve bunun giderilmesi birkaç dakika sürer. Eğer böyle bir imkan yakalarsanız, sadece 3-5 dakikanız olduğunu unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.