Az Riskli Gruba Kredi Veren Bankalar

Bankalar, verdikleri kredilerin geri dönmesinden emin olmak için riskli grupta yer alan müşterilerine genellikle reddetmektedir. Fakat az riskli gruba kredi veren bankalar da bulunmakta ve bunlar sayesinde kredi notu istenilen seviyede olmayan kişiler, taleplerine olumlu karşılık bulma fırsatı yakalamaktadır. Bu bankalar hangileridir? Şartları nelerdir? Az riskli olan grubun puan aralığı kaçtır? Bu ve benzer soruların tamamına yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Az Riskli Grubun Puanı ve Bankaların Bakışı

Ülkemizde ya da dünyanın farklı noktalarında faaliyet gösteren bankaların öncelikli hedefi para kazanmaktır. Bunu verilen kredilerden ve yapılan diğer işlemlerden sağlarlar. Dolayısıyla da bu kurumlar insanlara sağlamış oldukları maddi desteğin temelinde de bu vardır. Bundan dolayı ülkemizdeki bankalar, kredi notu uygulaması yapmakta ve yeterli nota sahip olmayanların talepleri geri çevrilmektedir. Söz konusu notlar 0 ila 1900 arasındadır. Az riskli olan grubun puan aralığı ise 1100 ile 1499 arasındadır.

Bankalar tarafından söz konusu gruba bakışın nötr olduğu hatta biraz da olumsuza yakın olduğu söylenebilir. Genellikle bu gruptan yapılan taleplerde ek teminatlar istenmektedir. Bu teminatlar bazen bir gayrimenkulün ipoteği iken bazen de farklı bir kişinin kefil olması şeklindedir. Az riskli gruba kredi veren bankalar böylelikle kendilerini garanti altına alırlar. Ödemelerde sorun çıkması halinde bu teminatlar devreye girer ve bankalar alacaklarını buralardan temin eder.

Az Riskli Gruba Kredi Veren Bankalar

Bu grupta yer alan kişilerin kredi kullanması çok zor değildir fakat çok kolay olduğu da söylenemez. Çünkü bankalar normalde 1500 puan üzerine olumlu bakmaktadır. Eğer söz konusu gruptaki kişinin notu 1400 üzerinde ise finans kuruluşlarının bakışı olumlu olacaktır. Buna karşın, 1100 seviyesine daha yakın ise bu bakışın olumlu olacağını söylemek neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla da kullanıcıların bu noktada ciddi şekilde temkinli olması gerekiyor.

Akbank, İş bankası, Halkbank, Kuveyt Türk ve diğer az riskli gruba kredi veren bankalar, gerekli şartların sağlanması durumunda bu gruba kredi vermektedir. Bu şartlar yukarıda belirtildiği gibi teminat olabilir. Bunun haricinde sabit ve yüksek gelire sahip olan kişilere bakışın da olumlu olduğu söylenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz