Banka Borç Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanların maddi anlamdaki sıkıntıları ve acil ihtiyaçları, bankalar tarafından farklı hizmetlerin verilmesine neden olmuştur. Özellikle kredi ve kredi kartları sayesinde bankalar, insanlara maddi anlamda ciddi bir destek sağlar. Fakat destek elbette karşılıksız değildir ve insanların bir süre sonra bu borçları ödemesi gerekir. Bugünkü yazımız, söz konusu borçların nasıl daha kolay ödenebileceği ile ilgili. Yazımızın devamında banka borç yapılandırma nedir? Nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Türünden sorulara cevap arayacağız.

Banka Borç Yapılandırma Nedir?

Bankalardan kullanılan kredilerin taksitlerinin zamanında ödenmesi, insanların yasal takibe uğramaması adına çok önemlidir. Fakat bazen farklı nedenlerden dolayı insanlar, söz konusu borçları ödeme noktasında sıkıntı yaşayabilir. Böyle durumlar, bankalar için de sorun teşkil ettiğinde, borçlu olanlara farklı teklifler sunulur. Bu teklifler, borçların ödeme planının yeniden düzenlenmesi ile ilgilidir. İşte bu yeni ödeme planı oluşturma, banka borç yapılandırma olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu işlemin kapsamı sadece krediler olmayıp, kredi kartı ve diğer banka borçlarını da kapsamaktadır.

Yeni ödeme planı, mevcut borçlu olduğunuz bankanız tarafından önerilebileceği gibi farklı bir banka tarafından da bu tür hizmetin verildiğini bilmeniz gerekiyor. Yani yapılandırma işlemini, mutlaka borçlu olduğunuz bankayla yapmanız gerekmiyor.

Banka Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi borcunuzu ödemekte zorlandığınızda ve yeni bir ödeme planına ihtiyaç duyduğunuzda kendi bankanıza ya da farklı bankalara başvuru yaparak, yapılandırma talep edin. Bu aşamadan sonra yapılandırma isteğinize olumlu cevap veren bankalar olacaktır. Buradaki temel husus, mevcut borcunuzun banka tarafından verilen krediyle tamamen kapatılması ve sizin de yeni kredinin taksitlerini, yeni oluşturulan ödeme planına göre ödemenizdir.

Banka borç yapılandırma işleminin ekstra bir maliyet oluşturacağını sakın unutmayın. Yani eski borcunuzun tutarını birebir aynı olacak şekilde ödemezsiniz ve bunun üzerine faiz maliyeti eklenir.

Banka Borç Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu işlem yapılırken, maliyetlerin hesabını dikkatli yapın ve asla ödeyemeyeceğiniz taksit miktarlarını kabul etmeyin. Taksit miktarını gelirinize göre ayarlayın ve geçmişte yaşamış olduğunuz zorluklara göre bir miktar belirleyin. Böylece borcunuzu, zorlanmadan ödeyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.