Banka Hesabı Nasıl Açılır? Bilinmesi Gerekenler

İnsanların bankalar üzerinden yaptıkları işlemlerin önemli bir kısmı için hesap açılması gerekiyor. Daha farklı bir ifade ise bankaların sunduğu kolaylıkların önemli bir kısmından sadece banka hesabı olanlar faydalanıyor. Bundan dolayı da insanlar banka hesabı nasıl açılır sorusunu çok fazla sormaktadır. Bu yazımızda, hesabın nasıl açılacağından, bu işlem esnasında istenen belgelerden ve diğer detaylardan bahsedeceğiz.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka hesabı açmak için geçmişte, şubelere kadar gidilmesi ve bir takım belgelerin teslim edilmesi gerekiyordu. Günümüzde de söz konusu belgelerin teslim edilmesi zorunlu olmasına rağmen, hesap açmak için bankaya kadar gitme zorunluluğu bulunmuyor.

  • Hesap açmak için öncelikle gerekli olan belgeler toplanmalıdır. Bu belgeler şunlardır:
  • Nüfus cüzdanı (Kimlik olarak kabul edilen sürücü belgesi ya da pasaport)
  • Adres teyit edici belge (Bazı bankalar istemiyor)

Yukarıdaki belgeleriniz hazır ise hesap açma işlemine başlayabilirsiniz. Yukarıda da belirtildiği gibi bu işlemin yapılabilmesi için farklı seçenekler vardır. Bu seçenekler:

  • Şubeye kadar gidilir ve gerekli evraklar teslim edilir. Daha sonra başvuru formu doldurulur, ardından da gerekli sözleşmeler imzalanır. Böylece hesap açma işlemi tamamlanmış olur.
  • İnternet ya da telefon da banka hesabı nasıl açılır sorusunun cevapları arasındadır. Bu yollardan da bankalara başvuru yapılabilir. Hesap açma başvurusu alındıktan sonra kurye ile başvuru formu ve gerekli sözleşmeler gönderilir. Başvuru sahipleri bunları doldurur ve kuryeye teslim eder. Kurye nüfus cüzdanını internet üzerinden sisteme aktarır. Daha sonra başvuru formu ve sözleşmeler, kurye tarafından bankaya iletilir. Herhangi bir eksiklik olmaması durumunda hesap açılır.

Banka Hesabı Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka hesabı nasıl açılır sorusunun cevabı yukarıda detaylı olarak verilmiştir. Bu işlem yapılmadan önce insanların dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususların başında hesap işletim ücretleri gelir ki, bankaların neredeyse tamamı bu ücretten başvuru esnasında bahsetmez. Hatta insanların önemli bir kısmı, hesaplarından tahsil edildikten sonra bu ücreti fark ederler. Bundan dolayı başvurudan önce mutlaka söz konusu husus sorulmalıdır. Eğer hesap işletim ücreti fazla ise farklı bir bankanın tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.