Banka Hesabına Haciz Gelir Mi? Maaş Blokesi Mümkün Mü?

Bankalardan alınan krediler ya da farklı kurumlara olan borçların zamanında ödenmemesi nedeniyle yasal süreç başlar. Bu süreç sonunda alacaklılar, icra yoluyla alacaklarını tahsil edecektir. İcra takibinin banka hesaplarını kapsayıp kapsamadığı, insanların merak ettiği konulardan birisidir. Bu yazımızda banka hesabına haciz gelir mi sorusunun cevabını vereceğiz.

Banka Hesabına Haciz Gelir Mi?

İnsanlara borçlarına zamanında ödemediği takdirde belli bir süre verilmektedir. Bu süre banka kredilerinde 30 gün olup, borcun alındığı kurum ya da kişiye göre süre değişebilmektedir. Verilen süre içinde ödeme yapılmadığı takdirde, yasal takip ve haciz süreci başlar. Haciz için insanların menkul ve gayrimenkul değerlerinin tamamına tedbir konulur. Daha sonra bunlar satılarak, borcun tahsili yapılmaya çalışılır.

Haciz gelinen noktalar arasında banka hesapları da bulunur. Yani banka hesabına haciz gelir mi sorusunun cevabı evettir. Bu hesapların içindeki paralar da borcun tahsili için kullanılır. Bu noktada hesapların vadeli ya da vadesiz olmasının hiçbir önemi yoktur.

Banka Hesabına Bloke Konulur Mu?

Haciz başladığında, borcun tahsili için değerli olan bütün mal varlığına el konulur. Bu süreçte insanlar, maaşlara da el konulduğunu düşünür. Maaşlara el ya da bloke konulması söz konusu değildir. Evet, yanlış okumadınız, banka sizi icraya verse dahi maaşınızın tamamını alamaz. İlgili yasalar, yaşamınızı devam ettirmek için gerekli olan miktarın sizde kalması garanti etmek için maaşın sadece ¼’ünün haczedilebileceğini belirtmiştir. Daha yüksek bir oranın haczedilmesi söz konusu değildir.

Banka hesabına haciz gelir mi konusunda merak edilen maaş blokesi konusunda bazı ayrıntılar da vardır. Maaşların sadece çeyreğine el konulmasına rağmen bu oran, ana maaş için geçerlidir. Bunun haricinde işyerinden almış olduğunuz mesai, prim ya da benzer ek ücretlerin tamamına el konulacaktır. Dolayısıyla bu hususu göz önünde bulundurmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor.

Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi?

Emeklilerin maaşlarına ise hiçbir şekilde haciz gelemez. Bu, yeni yapılan yasal düzenlemelerle engellenmiştir. Dolayısıyla kişilerin borcu ne kadar olursa olsun, emeklilerin maaşlarına bloke konulamadığı gibi en ufak bir kısmı dahi haczedilemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz