Banka Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi, birçok alanı etkilediği gibi bankacılık hizmetlerini de fazlasıyla etkilemektedir. Geçmişte verilen hizmetlerle günümüzde verilen hizmetler karşılaştırıldığında bu farklılık net bir şekilde görülmektedir. Bu yazımızda banka kartı nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir ve benzer sorulara cevap vereceğiz.

Banka Kartı Nedir?

Bankacılık işlemlerini yapabilmek için insanlar genellikle bir banka hesabına ihtiyaç duyar. Hesap olmadan da işlemler yapılabilir, fakat eğer hesap açılırsa ciddi avantajların elde edilmesi söz konusudur. İşte açılan bu hesaplar üzerine tanımlanan ve farklı işlemleri yapabilme özelliği olan ürünlere banka kartı adı verilmektedir.

Banka hesabımı kartsız da kullanamaz mıyım sorusunun cevabı elbette ki evettir. Fakat yukarıda da bahsedildiği gibi banka kartı farklı avantajlar sağlamaktadır. Aslında söz konusu avantajlar da direkt olarak banka kartı nedir sorusunun cevabıyla ilgilidir. Bundan dolayı bahse konu sorunun cevabının oldukça geniş olduğu söylenebilir.

Banka hesap kartının üzerinde farklı bilgiler bulunmaktadır. Kartın ön yüzünde hesap sahibinin adı, soyadı, kart numarası ve IBAN gibi bilgiler bulunur. Arka yüzünde ise bant ve CVV kodu bulunur. Bu özel kodlar sayesinde farklı işlemlerin yapılacağı unutulmamalıdır. Ayrıca kart üzerinde bulunan bilgilerin tamamı kişilere özeldir ve farklı birisiyle paylaşılması kişisel bilgilerin güvenliği için risk oluşturur.

Banka Kartının Özellikleri

Banka kartının özellikleri arasında şüphesiz ilk sırada ATM’ler gelir. Bu ürün sayesinde ATM’ler üzerinden çok sayıda işlem yapılabilir. Bunlardan bazıları para çekme, para yatırma, havale, EFT, fatura ödeme, diğer ödemeleri yapma, telefona TL yükleme, bakiye sorgulama ve benzerleri şeklindedir. Bu işlemler, banka kartı nedir sorusunun cevabından kaynaklanan avantajlardır.

ATM dışındaki kullanım alanları da oldukça fazladır. Özellikle internet teknolojisinin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda söz konusu kart ile online alışveriş yapılabilir. Bunun için kart numarası ve CVV kodu kullanılmaktadır.

Banka kartı ile kredi kartı farklı ürünler olmasına karşın, banka kartı ile de alışveriş yapılabilir. Market, mağaza ve benzer alanlardaki ödemeler, POS cihazı üzerinden bu ürünle yapılabilir. Böylece insanların nakit taşıma derdine son verdiği de söylenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz