Banka Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar tarafından verilen kredilerin en fazla faizi dikkatimizi çeker. Çünkü faizin maliyeti direkt olarak etkilediğini biliriz. Bundan dolayı kredi alırken genellikle faizi düşük seçeneklere yöneliriz. Peki, banka kredi faizi nasıl hesaplanır, hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda faizin nasıl hesaplandığından ve kredi maliyetlerine etki eden diğer unsurlardan bahsedeceğiz.

Banka Kredi Faizi Hesaplama

Bankalardan alınan kredilerin maliyetlerini etkileyen farklı unsurlar vardır. Bunların başında faiz gelir, fakat bunun tek başına değerlendirilmesi, hesaplamaların yanlış yapılmasına neden olacaktır. Özellikle sabit masraf olarak kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası gibi kalemler dışında, alınan vergilere mutlaka dikkat edilmelidir. Söz konusu vergiler, faiz hesabını da direkt olarak etkiler.

Banka kredi faizi nasıl hesaplanır sorusuna cevap vermeden önce aşağıdaki anlatımlarda vergilerin dikkate alınmadığının bilinmesi gerekiyor. Kredi taksitlerinden alınan KKDF ve BSMV gibi vergiler, direkt olarak maliyeti arttıracaktır. Hesaplama sonrasında bunların taksite eklenmesi gerekir.

Banka Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar tarafından verilen kredilerin faizlerinin hesaplanması için aşağıdaki adımlar izlenmelidir. Öncelikle bu anlatımın sıradan insanlar için olduğunun dikkate alınması gerekiyor. Söz konusu adımlar şu şekildedir:

  • Faiz hesabı için öncelikle anapara, vade ve aylık faiz oranı dikkate alınır.
  • Daha sonra ödenecek taksit miktarı belirlenir. Söz konusu taksit miktarı için özel bir formül vardır. Fakat buradaki amacımızın banka kredi faizi nasıl hesaplanır sorusuna cevap bulmak olduğu için bu formülü kullanmıyoruz.
  • Aylık ödenecek taksit miktarı belirlendikten sonra 1 ay sonundaki faiz hesaplanır. (Örneğin 100 TL kredi aylık %1 faizle kullanıldığında 1 ay sonunda toplam maliyet 101 TL olur.)
  • 1 ay sonra ödenen taksit anaparadan düşülür. (Aylık ödenen taksitin 9 TL olduğunu varsayalım. 1 ay sonunda faizle birlikte 101 TL borcumuz olacak ve biz bunun 9 TL’sini ödeyince geriye 92 TL kalacaktır.)
  • Kalan borca aylık faiz uygulanır. (92 TL borcumuzun 1 aylık faizi 0,92 TL olacak. Böylece borcumuz 92,92 TL olarak belirlenecektir. 9 TL’lik ödeme sonrasında 2 ay sonunda borcumuz 83,92 TL kalır.)

Yukarıdaki adımlar devam ettirilerek banka kredisi faizi hesaplanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.