Banka Şikayeti Nereye, Nasıl Yapılır?

Bankalarla olan işlemler, hayatın merkezine yerleşmiş durumdadır. Günümüzde insanların neredeyse tamamı, bankalarla çalışır ve buralardan farklı işlemler gerçekleştirilir. Bazen de bankalar ile müşteriler arasında anlaşmazlık çıkar ve insanlar, mağdur edildiklerini düşünürler. Bu yazımızda banka şikayeti nasıl yapılır, nereye başvurulması gerekir gibi soruların cevabını vereceğiz. Böylece bankalar karşısındaki mağduriyet durumlarında, hakkınızı çok rahat bir şekilde arayabileceksiniz.

Banka Şikayeti Nereye Bankalar?

Bankalar ile aranızdaki problemleri, öncelikle kendiniz çözmeye çalışmanız, mağduriyetinizin daha kısa süre içinde giderilmesine neden olacaktır. Bunun için banka ile görüşebilir veya mağduriyetinizin giderilmesi için dilekçe verebilirsiniz.

Eğer banka tarafından olumsuz cevap verilirse, hakkınızı aramak için tüketici hakem heyetine veya Türkiye Bankalar Birliği hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. TBB hakem heyeti, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında görevlerini yaparlar.

Banka Şikayeti Nasıl Yapılır?

Banka şikayeti için izlenmesi gereken bazı prosedürler vardır. Bunları tam olarak gerçekleştirmeden, direkt bir başvurunun yapılması mümkün değildir. Başvuru yapılsa dahi, usule uygun olmadığından reddedilecektir.

Yaşadığınız sorunun giderilmesi için öncelikle bankanıza başvuru yapmanız ve başvuru teyit belgesi almanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise banka için yasal süre başlar. Yaptığınız başvuruya bankanın 30 gün içinde cevap vermesi gerekir. Eğer konu kredi veya banka kartı ise bu defa 20 günlük bir cevap süresi vardır. Banka bunlara ek olarak 10 gün süre talep edebilir. Yasal süre içinde cevap verildiğinde, tüketicilerin TBB hakem heyetine başvurması için 60 günlük yasal süre başlar. Eğer banka cevap vermezse, bu süre 30 günün sonunda başlar ve yine 60 gündür.

Bu sürelerin sonunda banka şikayeti için hakem heyetinin başvuru formunun doldurulması gerekir. Bu başvuru formuna bankaya sunduğunuz şikayet dilekçesini, gelen cevabı, başvuru teyit belgesini ve diğer belgeleri de eklemeniz gerekir. Böylece başvuru için evraklar eksiksiz olacaktır.

Bu aşamadan sonra hakem heyeti bir değerlendirme yapacak ve sizden gelen başvurunun uygun olup olmadığına bakacaktır. Gerekli görülmesi halinde sizden ek belge de istenebilir. Nihayetinde 15 gün içinde başvurunuzla ilgili yanıt size hakem heyeti tarafından gönderilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz