Banka Şube Kodu Nedir? Nereden Öğrenilir?

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen bankalar, hizmet verirken farklı sistemleri kullanır. Bu sistemler sayesinde daha etkili bir şekilde hizmet verilirken, olası karışıklıkların da önüne geçilmiş olur. Söz konusu sistemlerin en önemli parçalarından birisi şube kodudur. Bu yazımızda banka şube kodu nedir, nerede öğrenilir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Banka Şube Kodu Nedir?

Ülkemizde bulunan bankaları dikkate aldığımızda, şube sayısının oldukça fazla olduğu görülecektir. Her bir bankanın genel merkezi bulunur ve bunun haricinde ise il ve ilçelerde hizmet veren şubeler yer alır. Hesap açarken ya da farklı bir işlem yaparken, bu şubeleri kullanırız. Yapılan işlemlerin nereden yapıldığının belirlenmesi ve kayıt altına alınması için il, ilçe ismi kullanılmaz. Bunun yerine şube kodu kullanılır.

Nasıl ki evlerin ya da işyerlerinin bir adresi var, banka şubelerinin adresi de bir anlamda bu koddur. Banka şube kodu nedir sorusunun cevabı, evlerin kapı numarasına da benzetilebilir. Sisteme bu kod girildiğinde, A ilinin B ilçesindeki C şubesi direkt olarak anlaşılır. Bu da olası karmaşaların önüne geçer.

Banka Şube Kodu Ne İşe Yarar?

Bankacılık işlemleri yapılırken, hangi şubeden yapıldığının belirtilmesi gerekiyor. Daha net bir ifade ile bütün işlemlerde şube kodu kullanılmalıdır. Bu kullanımların bir kısmı sistem tarafından otomatik olarak yapılırken, diğer kısmının da insanlar tarafından girilmesi gerekiyor. Bu duruma örnek olarak:

  • ATM’lerden para gönderme
  • Hesaba para yatırma
  • Havale
  • EFT

Bu tür işlemlerin tamamında banka şube kodu nedir sorusunun cevabı da bir anlamda verilmektedir.

Banka Şube Kodu Nereden Öğrenilir?

Bankaların kodlarını öğrenmek için izlenmesi gereken farklı yollar vardır. İnternette üzerinden farklı sitelerden bilgi alınabilir, fakat bunlardan bazıları yanlış bilgi verdiği için kesin bilginin öğrenilmesi için direkt müşteri hizmetlerinin aranması daha doğru olacaktır. Müşteri hizmetlerinden hızlı ve doğru bir şekilde bilgi alınabilir.

Banka kartları üzerinden de şube kodu yer almaktadır. Fakat bu kod, sadece IBAN üzerinde bulunur. Müşteri numarası ve kart numarasında yer almaz. Bundan dolayı IBAN dışındaki numaralarda şube kodu aranmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz