Bankalarda Altın Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Bankalarda yapılan birikimler, müşterilerin isteğine bağlı olarak istenilen türde olabilir. Bunlardan öne çıkanlar Türk Lirası, döviz ve altındır. Özellikle son dönemde dövizin yatay seyri, Türk Lirasının enflasyon karşısında değer kaybetmesi; insanların altın seçeneğine yönelmesinde etkili olmaya başladı. Söz konusu durum ise bankalarda altın hesabı açmak için ne yapmak gerek, altın hesabı mantıklı mı tarzında soruların sorulmasına neden olmaktadır.

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu altın hesabı, fiziki olarak altının yatırıldığı bir hesap değildir. Diğer hesap türlerinde olduğu gibi burada da yatırılan altın, sadece para cinsindendir. Bu hesaplara sadece 24 ayar altın yatırılabilir.

Bankalarda altın hesabı açmak için öncelikle vadesiz bir hesabın olması gerekir. Bu hesap açıldıktan sonra benzer şekilde altın hesabı da açılabilir. Altın hesabına altın yatırma işlemi bankalardan yapılabildiği gibi internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden dahi yapılabilir. Bahse konu işlem, internet üzerinden döviz almaya benzer. İşlem yapılan zamandaki 24 ayar altının fiyatına göre vadesiz hesaptaki paralar kullanılarak altın alınır ve bunlar altın hesabına geçer. Benzer şekilde altınların bozdurulması durumunda, elde edilen paralar vadesiz hesaba aktarılır.

Bankalarda Altın Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Yukarıda hesabın nasıl açılacağı ve ne tür işlemler yapılacağı detaylı olarak anlatılmıştır. Bu noktadan sonra insanlar, altın hesabının mantıklı olup olmadığını sorgulamaktadır. Ya da daha farklı bir ifade ile neden altınları evde değil de banka hesabında tutmalıyım demektir. Bu soruyu farklı açılardan değerlendirmek mümkündür.

Bankalarda altın hesabı açmak, altınların güvenliklerini etkin olarak sağlamak için çok önemlidir. Evlerde veya iş yerlerinde o kadar fazla altının bulunması mantıklı olmayacaktır.

Bankalardaki hesapların en önemli avantajlarından birisi de hızlı bir şekilde işlem yapmaktır. Özellikle kısa vadedeki altın yatırımları için söz konusu durum büyük bir avantaj sağlar. Şöyle ki; bu hesaplar sayesinde altınlar istenildiği zaman bozdurulabilir veya yeniden altına dönüştürülebilir. Böylece al-sat yaparak gelir elde edilebilir.

Bütün bunlar dikkate alındığında, altın yatırımcılarının yatırımları için güvenilir bankada altın hesabı açması mantıklıdır denilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz