Bankaların Açılış Saatleri 2019

Günümüzde insanların neredeyse tamamı, bankacılık işlemleri yapmaktadır. Bu işlemlerin bir kısmı internet ya da telefon ile yapılabilirken, diğer kısmı için ise mutlak surette banka şubelerine gidilmelidir. Ayrıca özellikle yaşlı kişilerin işlemlerin tamamı için şubeye gitmeyi tercih ettiği de unutulmamalıdır. Bütün bu hususlardan dolayı insanlar bankaların açılış saatleri nedir sorusunu merak ettiği bilinmektedir. Bu yazımızda, bahsedilen sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Bankaların Açılış Saatleri

Bankacılık işlemlerini şubede yapacak olan kişilerin önemli bir kısmı, söz konusu işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamak için genellikle sabahın erken saatlerinde bankalara gitmektedir. Bundan dolayı da bu tür kişilerin bankaların saat kaçta açıldığı önemlidir.

Bilindiği gibi ülkemizde faaliyet gösteren bankaların bir kısmı kamuya aitken, diğer kısmı ise özel sektöre bağlıdır. Bundan dolayı bankaların açılış saatleri hakkında bilgi verirken, net bir rakamdan bahsedilmesi söz konusu değildir. Bazı bankaların iç politikalarına bağlı olarak genele uymadığı ve daha farklı bir saatte açıldığı söylenebilir.

Bankaların açılış saatleri genellikle 09:00’dur fakat bunun dışında nadirde olsa bazı bankaların saat 08:30 veya 09:30’da da açıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı banka bazında bilgi almanın daha doğru olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bankaların Çalışma Saatleri

Bankaların hangi saatte açıldığı gibi, çalışma saatleri noktasında da tam bir uyum söz konusu değildir. Genel olarak bankaların ortak bir saat diliminde açık olduğu söylenebilir. Fakat bazı bankaların daha farklı saatleri tercih ettiği söylenebilir. Bankaların kapanış saatleri 17:00 ve 17:30’dur. Bunun haricinde ise genellikle kapanış saati yoktur.

Bankaların Açılış Saatleri Değişiyor Mu?

Bankaların açılış saatleri ile merak edilen hususlardan birisi de bunların değişip değişmediğidir. Öncelikle bahse konu saatlerin bankanın politikasına göre değişeceğinin bilinmesi gerekiyor. Bunun haricinde ise insanların yaz saati uygulaması nedeniyle böyle bir soru sorduğu bilinmektedir. Geçmişte ülkemizde yaz saati ve kış saati uygulaması vardı. Fakat günümüzde böyle bir uygulama yok ve yılın tamamında yaz saati uygulanıyor. Buna bağlı olarak bankaların açılma saatlerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Yani politika değişikliği olmadığı sürece yılın her dönemi aynı saatte açılırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.