BES Devlet Katkısı Hak Kazanma

Bireysel emeklilik sistemi veya kısa adıyla BES, son dönemlerde sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu uygulamanın en dikkat çekici yanı ise hiç şüphesiz devlet tarafından verilen %25’lik katkıdır. Yani BES için yatırılan her 100 TL için devlet 25 TL katkı yapar. Fakat bu katkıyı almak için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu yazımızda BES devlet katkısı hak kazanma için gerekli olan şartlardan bahsedeceğiz ve böylece bu önemli katkıdan nasıl yararlanacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

BES Devlet Katkısı Hak Kazanma İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

BES, yakın zamanda uygulanmaya başlayan ve zaman içinde değişen bir sistemdir. Genel hatları değişmemesine rağmen, son dönemlerde tamamen zorunlu olacağı yönündeki haberlerle gündeme gelmektedir. Emekliliğinde daha rahat bir yaşam sürmek isteyenler için son derece etkili bir sistem olan BES, devlet tarafından da desteklenmektedir. Fakat verilen desteğin istenilen zaman alınması gibi bir durum söz konusu değildir ve bazı şartların sağlanması gerekir.

BES devlet katkısı hak kazanma için gerekli olan temel şart, sistemde belli bir süre kalınmasıdır. Bundan dolayı sisteme girerim ve bir süre sonra devlet desteğini de alır çıkarım tarzındaki yaklaşımların yanlış olduğunun bilinmesi gerekir. Sistemde kalma süresine bağlı olarak devlet tarafından verilen katkının alınma durumu genel hatları ile şu şekildedir:

  • Sistemde 3 yıldan az kalanlar devlet katkısını alamazlar.
  • Sistemde 3 yıl kalanlar, devlet katkısının sadece %15’ini alabilirler.
  • Sistemde 6 yıl kalanlar, devlet katkısının sadece %35’ini alabilirler.
  • Sistemde 10 yıl kalanlar, fakat 56 yaşına gelmeden sistemden ayrılanlar, devlet katkısının %60’ını alırlar.
  • Sistemde 10 yıl kalanlar ve 56 yaşını dolduranlar, devlet katkısının tamamını alırlar.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere BES devlet katkısı hak kazanma tamamen sistemde kalma süresi ve 56 yaşını doldurmayla ilgilidir. Bundan dolayı insanların sisteme dahil olurken bu hususları dikkate alması gerekir.

Türkiye gibi yüksek enflasyon oranlarının olduğu bir ülkede, uzun süre sistemde kalmak, tahmin edildiği gibi karlı olmayabilir. Bundan dolayı yaşı uygun olanların BES tercihini kullanmalarının daha mantıklı olduğu, uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.