BES Sistemi (Bireysel Emeklilik Sistemi)

İnsanların emeklilik dönemlerinin daha rahat geçmesi için yapılan farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan bazıları özel sigorta şirketleri tarafından yapılırken bazıları ise devlet destekli olarak yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi ya da daha kısa ifade ile BES sistemi, devlet tarafından geliştirilen sistemlerden birisidir. Bu sistem ile aklınızda bulunan soruların cevaplarını ve diğer ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES Sistemi) Nedir?

Bireysel emeklilik, adından da anlaşılacağı gibi kişilerin kendileri tarafından oluşturulan emeklilik geliri olarak ifade edilebilir. Fakat bu sistem, klasik emeklilik gibi düşünülmemelidir. Söz konusu sistem basit bir şekilde ifade edilecek olursa insanlar düzenli olarak bu sisteme para aktarır ve belli bir süre sonra sistem geri ödeme yapmaya başlar. Böylece insanlar emeklilik dönemlerinde ek bir gelir elde etmiş olur ve bu da emekliliğin daha rahat geçmesine neden olacaktır.

BES sistemi, 18 yaşını dolduran herkese açıktır ve oldukça esnek bir yapısı vardır. Yani bu sisteme giriş yapmak için standart kurallar yoktur. İnsanlar sisteme dahil olurken ödeyecekleri miktarı kendileri belirlemektedir. İsteyen kişiler aylık 200 TL isteyenler de aylık 1.000 TL dahi yatırabilir. Yani buradaki miktar, kişilerin kendi inisiyatifindedir.

BES Sistemi Avantajları ve Devlet Katkısı

Devlet tarafından oluşturulan bu sistemin farklı avantajları bulunmaktadır. Söz konusu avantajların başında hiç şüphesiz devlet katkısı gelmektedir. BES sistemi, devlet tarafından desteklenmektedir ve insanların yapmış oldukları miktarın %25’i kadar da devlet tarafından o kişiler için yatırılmaktadır. Yani bir kişi aylık 100 TL BES için yatırıyor ise devlet de 25 TL o kişinin hesabına katkı vermektedir. Böylece sisteme yatan para 125 TL olmaktadır. Bu açından son derece karlı bir yatırım olarak görülebilir.

BES sistemi için yapılan devlet katkısının alınabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartlar sistemde kalma süresi olup süreye bağlı olarak verilecek miktarlar şu şekildedir:

  • Sistemde 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ini
  • Sistemde 6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ini
  • Sistemde 10 yıl kalanlar devlet katkısının %60’ını
  • Sistemde 10 yıl kalanlar ve 56 yaşını dolduranlar devlet katkısının tamamını almaya hak kazanmaktadır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.