Bitcoin Cash Nedir? Nereden Alınır?

 

Kripto para denilince insanların aklına ilk olarak hiç şüphesiz Bitcoin gelmektedir. Bitcoin Cash ise bilinen Bitcoin’den farklı bir para birimidir. Bitcoin Cash nedir? Neden geliştirilmiştir? Fiyatı nedir? Bu soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, online ortamlar için geliştirilen bir sanal para olarak tanımlanabilir. Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan bu para birimi, aracı kurumlara da ihtiyaç duymadan bütün işlemleri gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Adında da anlaşılacağı gibi Bitcoin tarafından kullanılan teknolojik alt yapı, bu kripto para biriminde de mevcuttur. Buna bağlı olarak blok zinciri teknolojisini büyümesi ve geliştirilmesi gibi bir takım imkanlara sahip olduğu söylenebilir.

Bitcoin Cash, piyasalara 2017 yılının 1 Ağustos’unda girmiş ve bu tarihte Bitcoin’in olan kullanıcılar aynı oranda Bitcoin Cash sahibi de olmuşlardır. Fakat burada bir kez daha vurgulamakta fayda var. Bu iki para birimi tamamen ayrıdır ve işlemleri de ayrı olarak yapılmaktadır.

Bitcoin Cash ve Ortaya Çıkış Sebebi

Bitcoin Cash nedir, neden ortaya çıkmıştır sorusuna verilecek olan cevabın temelinde Bitcoin yatmaktadır. Dünyanın en önemli kripto para birimi olan Bitcoin bazı işlemlere limitler uygulamaktadır. Blok başına sadece 1 MB veri ve saniyede 3 işlem yapılabilmesi bu limitlerdendir. Söz konusu sınırlamalar ilk zamanlarda çok fazla dikkat çekmiyordu. Çünkü Bitcoin kullanan yatırımcı sayısı azdı. Fakat zamanla yatırımcı sayısı artmış ve buna bağlı olarak da bu limitler sorun oluşturmaya başlamıştır.

Bahsedilen sorunların aşılması son derece basit olmasına karşın bu konuda tam bir fikir birliği oluşmaması, sorunun devam etmesine neden olmuştur. Zamanla işlem ücretleri artmış ve bekleme süreleri uzamıştır. Bu da Bitcoin için son derece olumsuz bir durum meydana getirmiştir. Bunun üzerine Bitcoin’in özellikleri değiştirilmeden sorunların çözümü için Bitcoin Cash geliştirilmiştir. Böylece hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash fiyatları artmaya başlamıştır. Bitcoin Cash nedir sorusuna verilebilecek en anlaşılır cevap bu şekildedir.

Bitcoin Cash Fiyatları

Yaklaşık 8,5 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan Bitcoin Cash, piyasanın en değerli 4. para birimidir. Bitcoin Cash fiyatı ise 475 dolar seviyelerindedir. Piyasaların genel durumuna bağlı olarak fiyatları hareket etmektedir.

Bitcoin Cash almak için yatırımcıların kripto para borsalarını kullanması gerekiyor. Bu borsalardan gerçek para ya da Bitcoin ile bu para birimini satın almak mümkündür. Ülkemizdeki kripto para borsalarında direkt olarak bu para birimi satılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.