Bitcoin Nedir Emtia Mı, Para Birimi Mi?

Dünyanın ve ülkemizin yakın zamanda tanıdığı kripto paraların en önemlisi hiç şüphesiz Bitcoin’dir. Bitcoin nedir emtia mı, para birimi mi tartışmaları uzun zamandır yapılmaktadır. İnsanların aklında bulunan Bitcoin nedir? Yatırım aracı mıdır? Buradan gelir elde etmek mümkün müdür? Değeri ilerleyen dönemlerde nasıl değişecek? Gibi soruların cevaplarını yazımızın ilgili bölümlerinde bulabilirsiniz.

Bitcoin Para Birimi Mi?

Kripto piyasasında toplamda 2 bin civarında kripto para bulunmaktadır. Söz konusu paraların sayısının çok fazla olmasına karşın bunların en değerlisi Bitcoin olduğu için onun adı daha sık duyulmakta ve sorularda genellikle Bitcoin üzerinden sorulmaktadır.

Bitcoin, 2008 yılında geliştirilen bir dijital paradır. Çıkış hikayesi incelendiğinde Bitcoin para birimi mi sorusunun cevabı çok daha net olarak verilecektir. Bilindiği gibi 2008 yılından yaşanan ve tüm dünyayı sarsan ekonomik kriz ABD’deki mortgage olayıyla başlamıştı. Bu olay ve sonrasında yaşanan gelişmeler para birimlerine olan güvenin sarsılmasına neden oldu. Bu noktadan sonra ise para birimleri yerine kullanılması için Bitcoin ve diğer kripto paralar geliştirildi. Dolayısıyla da Bitcoin için bildiğimiz manada bir para birimi demek yanlış olacaktır. Bunun yerine paraların yerine kullanılması için tasarlanan bir araç ifadesi daha doğrudur.

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden birisi, merkezinin olmamasıdır. Yani bu kripto para bir devlet ya da bunlara ait merkez bankaları tarafından çıkarılmamaktadır. Bundan dolayı da para demek doğru olmayacaktır.

Bitcoin Emtia Mı?

İnsanların sorduğu Bitcoin emtia mı sorusunun cevabını söylemeden önce emtia hakkında kısa bir bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Emtia, ticarete konu olan mallar yani ticari amaçla kullanılan mallara verilen genel isimdir. Bitcoin’in bu sınıfa sokmak ise para birimi olarak kabul etmekten çok daha zordur. Çünkü Bitcoin dijital ortamdadır ve mal olma özelliği yoktur. Emtia sınıfına giren ürünler incelendiğinde Bitcoin’in çok daha farklı bir kategoride olduğu söylenebilir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin için yukarıdaki iddialar değerlendirildikten sonra bu kripto paranın tam olarak ne olduğu daha fazla merak edilmektedir. Şimdilik önemli bir yatırım aracı olan Bitcoin’in yakın gelecekte farklı amaçlarla da etkin olarak kullanılması bekleniyor.

Bitcoin fiyatları ise son dönemde düşüş trendindedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.