Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto paraların en önemlisi olan Bitcoin, yatırımcıların yeni ilgi alanlarından bir tanesidir. Fakat pek çok kimse bu kripto paraya yabancıdır. Bitcoin nedir? Bitcoin nereden alınır? Bitcoin fiyatları artacak mı? Bitcoin bir balon mu? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin ile merak edilen bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde haber kanallarına “ilk dijital para” başlıklı bir haber düşmüş ve Bitcoin kısaca o zaman tanıtılmıştı. Tanıtımı da haberin başlığı gibiydi ve dijital ortamlar için geliştirilen bir para birimi olduğu iddia ediliyordu. Fakat durum tam olarak böyle değildi.

Bitcoin’in çıkış hikayesi 2008 yılında ABD merkezli olarak başlayan finansal kriziyle ilgilidir. Bilindiği gibi bu kriz, mortgage kredileriyle başlamış ve tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına almıştı. Kriz esnasında paralara olan güven azalmış ve paranın yerine kullanılacak yeni bir üründen bahsedilmeye başlanmıştı. O tarihlerde tanıtılan Bitcoin’in kısa sürede tüm dünyayı değiştireceğini kimse tahmin edemezdi.

Bitcoin nedir sorusuna verilecek farklı cevaplar vardır. Merkezi olmayan (herhangi bir devlet ya da devletlere ait merkez bankaları ile alakası olmayan) fakat buna rağmen gerçek paralarla alınıp satılabilen para birimidir. Blockchain adı verilen bir teknolojik altyapıya sahiptir ifadesi anlaşılabilir tanımlardan bir tanesidir.

Bitcoin, Satoshi Nakamato adından birisi tarafından geliştirilmiştir. Fakat bu kişiyi tanıyan, bilen, gören kimse yok. Yani gerçek olmayan bir isim. Geliştiricisi kendisini gizlemeyi tercih etmiştir. Bunun dışında bir diğer ilginç nokta ise Satoshi Nakamato’dan en son 2011 yılında haber alınmasıdır. Daha sonra bu kişiden haber alınamamıştır.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’in farklı özelliklerinden birisi de söz konusu para biriminin madencilik adı verilen yöntem ile üretilmesidir. Bitcoin madenciliği, klasik madencilikten farklı olarak dijital ortamlarda yapılıyor. Bu madencilik, bilgisayarlardaki işlemci gücüne dayanmaktadır. Fakat güçlü işlemcilerin kullanılması gerekiyor. Bundan dolayı da ASIC adı verilen özel cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlar yüksek işlemci gücü sağlamaktadır.

Madencilik, Bitcoin’in altyapısı için gerekli olan işlem gücünü sağlamaktadır. Bundan dolayı da madencilik, bu kripto paranın temel yapı taşlarından biridir denilebilir. Oldukça karlı olan madenciliğe olan ilgi çok fazladır ve bunun için devasa tesisler kurulmaktadır. Bitcoin madenciliği bireysel olarak yapılabileceği gibi bireysel olarak da yapılabilir.

Bitcoin Nereden, Nasıl Alınır?

Bitcoin, kripto para birimlerinden bir tanesidir ve kripto para borsalarında işlem görür. Dünya üzerinde farklı kripto para borsaları vardır ve bunların hemen hepsinden Bitcoin alınabilir. Türkiye’de de yerli kripto para borsaları vardır. Bunlardan bazıları TL ile dahi Bitcoin satışı yapmaktadır. Fakat dünya genelindeki satışların ABD doları ile yapıldığının bilinmesi gerekir.

Bitcoin Bir Balon Mu?

Bazı uzmanlar tarafından dillendirilen bu iddianın dayandığı noktalar, bankacılık sistemi için de yapılabilir. Bilindiği gibi sanal ortamda bir takım işlemler yapılabilmektedir. Fakat Bitcoin’in bağlı olduğu bir merkezin olmaması önemli bir dezavantaj gibi görünüyor. Çünkü olası sorunda başvurulacak bir yer yok. Bununla birlikte bu paranın temel özelliğinin de merkezsiz olduğu dikkate alınırsa karmaşık bir durum ortaya çıkmaktadır.
Fakat Bitcoin balon mu sorusunu sormadan önce dünya üzerindeki kullanımına, kurulan ATM’lere bakılır ise daha mantıklı yorumlar yapılabilir. Tüm bunlara rağmen bu soru hakkında net bir cevap vermek çok zordur.

Bitcoin Fiyatları Nasıl Değişir?

Bitcoin ilk olarak tanıtıldığında aşırı ucuzdu. Fakat 2017 yılının sonlarında 20 bin dolar seviyesi görüldü. Şimdilerde ise 6.500 dolar seviyelerindedir. Yani 2018 yılında yaklaşık olarak %70’lik bir değer kaybı söz konusudur. Buna karşılık Bitcoin fiyatları ile ilgili beklenti genellikle olumludur.

Yapılan araştırmalarda insanların bir kısmının uzun vadeli yatırımlarında Bitcoin’i tercih ettiğini ortaya koyuyor. Dolayısıyla da insanların bu para birimine olan güveni son derece yüksektir. Ayrıca Bitcoin’in dünya üzerinde giderek yaygınlaşması, bazı yerlerde ticarette kullanılması sonraki aşamada çok daha fazla talep göreceğini işaret etmektedir. Böyle bir durumda fiyatların tavan yapması söz konusudur. Bu ihtimallere dikkat çeken uzmanlardan bazıları Bitcoin fiyatlarının yakında 30 bin dolar sınırına dayanacağını iddia ederken bazı uzmanlar ise 60 bin dolar seviyelerinden bahsetmektedir. Fakat bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.