Bono Nedir Çeşitleri

Günümüzde yatırımcılara yüksek karlar sağlayan seçeneklerin önemli bir bölümü, çok yüksek risklere sahiptir. Bundan dolayı yatırımcılar, daha az riskli olan seçenekleri tercih ederler. Bono da bunlardan birisidir. Her ne kadar tahvil ile karıştırılsa da bono çok daha farklı bir yatırım aracıdır ve farklı çeşitleri vardır. Bu yazımızda bono nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir türünden sorulara cevap vereceğiz. Böylece siz de bu önemli yatırım aracını tanımış olacak ve belki de birikimlerinizi burada değerlendirmeyi düşüneceksiniz.

Bono Nedir?

Bono, alacak-verecek ilişkisini düzenleyen önemli bir belgedir. Şirketler, devletler ve bankalar tarafından kullanılan bono, finansman ihtiyacını etkili olarak giderir. Bankalar, devletler ve şirketler açısından düşünüldüğünde, belli bir vadesi olan krediler gibidir. Yatırımcılar açısından bakıldığında ise söz konusu değerli kağıt, yatırımcıların birikimlerini çok daha az risk ile değerlendirmesini sağlar. Bu bakımdan bono nedir sorusunun iki farklı ayağı olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Bono ile tahvil özellik olarak birbirlerine çok fazla benzerler. Fakat aralarındaki en önemli fark vadedir. Tahvilde vade 1 yıl ve daha üzerindeyken, bonoda ise durum daha farklıdır. Bononun vadesi, 2 ay ile 12 ay arasında değişkenlik gösterir. Bu da yatırımcıların daha kısa sürede yatırımlarının karşılığını alması anlamına gelir. Ayrıca bono da faiz getirisinin dışında sabit gelir de vardır. Bu da yatırımcılar için çok daha farklı bir avantaj olarak dikkat çeker.

Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono nedir denildiğinde bir anlamda borç bulma evrakı akla gelir. Borç arayan kurumlara göre de farklı bono türleri vardır. Bunlar hazine bonosu, banka bonosu, değerli maden bonosu ve finansman bonosudur.

Yukarıdaki bono türleri incelendiğinde hiç şüphesiz bunların en risksiz olanının hazine bonosu olduğu direkt olarak anlaşılmaktadır. Hazine bonosu ile yatırımcılar, birikimlerini devlete borç olarak verir ki, devlet batmadığı sürece borçlarını alamamaları söz konusu değildir. Fakat buna karşın devlet bonolarının faiz oranlarının daha düşük olduğu söylenebilir. Diğer seçeneklerin ise faiz oranları yüksek olmasına karşın, riskleri de benzer şekilde yüksektir. Bundan dolayı yatırımcılar hazine bonolarına daha fazla ilgi gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.