Bu Bankalar İpotekli İhtiyaç Kredisi Veriyor

Bankalardan kredi kullanırken, farklı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan bazıları oldukça basit iken, bazen de nispeten daha zor şartlar talep edilmektedir. Zor olarak nitelendirilen taleplerde birisi ipotektir. İpotek sayesinde insanların kredi kullanma şanslarının daha yüksek olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Bu yazımızda ipotekli ihtiyaç kredisi hakkında bilgi vereceğiz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotek, teminat anlamına gelen bir kelimedir. Bankalara göre ise kredinin garanti altına alınması anlamına gelir. Daha açık bir ifade ile krediyi kullanan kişi borcunu zamanında ödemezse, bankaya gösterilen ipotek devreye girer ve banka alacağını buradan tahsil eder.

İpotek gösterilerek farklı kredi türleri kullanılabilir. Bunlardan birisi de ihtiyaç kredisi olup, insanların en zor anlarının önemli yardımcılarından birisidir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanılırken, insanların ipotek ettireceği farklı seçenekler vardır. Bunların başında gayrimenkuller gelmektedir. Ev, arsa, dükkan, depo ve benzer gayrimenkuller ipotek olarak gösterilmektedir. Bu durumda, gösterilen gayrimenkulün %70-80’i kadar kredi kullanılabilir. İpotek olarak araç gösterilmesi durumunda ise aracın değerinin %50’si kadar bankalar kredi vermektedir.

Teminat gösterildiğinde bunların değerinin bankalar tarafından belirlendiğinin unutulmaması gerekiyor. Bankalara bağlı olarak çalışan eksperler, acilen satılmaları durumunda ne kadar edecekleri hesaplamakta ve bu değer üzerinden kredi kullanılmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankaların çalışma sistemi, borçların kesin olarak tahsili üzerinedir. Daha farklı bir ifade ile bankalar, alacaklarını kesin olarak tahsil etmek ister. Bunun için de teminat gösterilmesi, son derece olumlu bir durumdur. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hemen hepsi ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Fakat bazılarının bu noktada özel kampanyalar yürüttükleri de bilinmektedir. Bunlar:

  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Finansbank
  • Burgan Bank

İpotekli kredi kullanmak istediğinizde, yukarıdaki bankalardan birisine başvuru yapabilirsiniz. Fakat teminat gösterilecek olan gayrimenkul üzerinde farklı bir nedenden dolayı ipotek olmaması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bankadan kullanılan konut kredisiyle ev almışsanız ve bunun borcu henüz bitmemişse, bahse konu olan ev ipotek olarak gösterilmez. Çünkü diğer banka tarafından buna ipotek konulmuştur. Kredi kullanırken bu hususa dikkat ediniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.