Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

İnsanların belli bir yaşa kadar çalışması ve belli şartları sağlaması durumunda emekliliği hak ettiği bilinmektedir. Emekli olabilmek için yaş, sigorta primi yatırılan gün sayısı ve toplam sigortalılık süresi gibi şartların aynı anda sağlanması gerekiyor. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun da buna göre sorulması çok daha uygun olacaktır. Bu yazımızda, emekli maaşını etkileyen hususlar ve maaşın nasıl hesaplandığına dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım? Emeklilik Maaşını Etkileyen Hususlar

Emekli maaşının hesabı yapılırken, farklı unsurlar dikkate alınmaktadır. Fakat burada esas olanın, ödenen prim miktarı olduğunun unutulmaması gerekiyor. İnsanlar çalışırken ne kadar fazla maaş alıyor ise ödenen primleri de o kadar fazladır. Dolayısıyla da alınacak olan maaşın hesabı, primle direkt olarak ilgilidir. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım diyen birisinin, yatan sigorta primlerinin miktarına bakması gerekir.

Bilindiği gibi ülkemizde farklı emeklilik sistemleri bulunmaktadır. BAĞKUR, emekli sandığı ve SSK gibi sistemlerde yatan sigorta prim miktarının farklı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla da memur emeklisi ile işçi emeklisinin aldığı maaşlar farklı olmaktadır. Burada temel husus, yine sigorta prim miktarıdır.

Emekli maaşının hesaplanmasında, geçmişte yapılan yasa değişiklikleri de etkilidir. 1999 yılında yapılan yasa değişikliği ile birlikte emekli aylığı miktarı düşürülmüş, 2008’deki benzer yasa ile daha da düşük hale getirilmiştir. Dolayısıyla insanların sigorta primleri 1999 öncesine ait ise alacakları emekli maaşları çok daha yüksek olurken, 2008 sonrasına ait sigorta primleri ağırlıkta olan kişilerin alacakları maaş çok daha düşük olacaktır. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım konusu, yapılan yasa değişiklikleri ile direkt olarak ilgilidir.

Emekli Maaşı Sorgulama

SGK tarafından insanların kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak için sorgulama aracı yapılmıştır. Söz konusu araca insanlar T.C. kimlik numarasını ve istenen diğer bilgilerini girerek, bu sorgulamayı çok rahat bir şekilde yapabilir. Böylece alınacak olan emekli maaşı da öğrenilmiş olur. İnsanlar buna bağlı olarak günlük yaşam için farklı planlamaları hayata geçirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.