Can Suyu Kredisi

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan esnafların ciddi şekilde etkilendiği bilinen bir gerçektir. Bu etkiyi en alt seviyeye indirmek için devlet tarafından farklı desteklemeler yapılmaktadır. Bunlardan bir kısmı da uygun koşullara sahip olan krediler şeklindedir. Bu yazımızda can suyu kredisi olarak da bilinen bu desteklerden bahsedeceğiz.

Can Suyu Kredisi Nedir?

Faiz oranlarının son dönemdeki inanılmaz yükselişi, küçük ve orta ölçekli işletmeleri fazlasıyla etkilemiştir. Bahse konu etki, Kobilerin sıkıntılı zamanlar yaşamasına neden olmaktadır. Can suyu kredisinin temelinde bu işletmeler bulunmakta olup, sadece onlara yönelik olarak verilmektedir. Bu kredi ile piyasadaki nakit akışının hızlandırılması ve ekonominin çarklarının döndürülmesi amaçlanmaktadır. Dolayısıyla da devlet tarafından verilen destek, dişlilerin en küçüğünden başlamaktadır.

Bilindiği gibi bankalar tarafından verilen farklı kredi seçenekleri vardır ve bunların bir kısmı direkt olarak esnaflara yöneliktir. Fakat bahse konu kredilerin faizlerinin ve diğer şartlarının cazip olmaması nedeniyle esnaflar tarafından tercih edildiğini söylemek çok zordur. Can suyu kredisi ise çok daha uygun şartlara sahiptir ve Kobilerin bu alandaki beklentilerini fazlasıyla karşılar. Dolayısıyla da bu krediye olan ilginin çok yüksek olduğunun bilinmesi gerekir.

Can Suyu Kredisinin Şartları Nedir?

Can suyu kredisinin şartları, yukarıda da bahsedildiği gibi diğer seçeneklere göre çok daha uygundur ve bundan dolayı daha fazla tercih edilir. Öncelikle faiz oranı düşüktür veya tamamen faizsiz olarak dahi verilebilir. Bunların haricinde ise can suyu kredisi, gerekli şartların sağlanması durumunda hibe olarak da verilir. Bundan dolayı Kobiler için çok büyük bir öneme sahiptir ki, ismini de son derece anlamlıdır.

Bu kredinin devlet destekli olması, şartların son derece uygun olmasını sağlar. Bunların haricinde söz konusu krediden yararlanmak için esnafların yerine getirmesi gereken bazı şartlar olduğunun da unutulmaması gerekir. Öncelikle benzer bir kredinin daha önce kullanılması ve ödemesinin devam etmesi, bu krediyi kullanmaya engeldir. Ayrıca esnaf odalarına kayıtlı olunması da istenmektedir. Bunların haricinde kredi notunun önemli olduğu söylenebilir, fakat nispeten bir esneklik gösterildiği de unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.