Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ticari hayatın en önemli araçlarından birisi de çeklerdir. Her ne kadar bazı sorunlar yaşansa da çeklerin kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Çekler, belli bir süre sonra nakde dönüştürülen ticari araçlar olarak tanımlanabilir. Bu yazımızda çeklerin nakde dönüştürülmesinden yani çek kırdırma nasıl yapılır sorusunun cevabından bahsedeceğiz. Buradan edineceğiniz bilgiler sayesinde, ticari hayatınızda bu araçları çok daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çekler, banka hesaplarına bağlı olarak verilen resmi belgelerdir. Bu belgeler, bankalara götürüldüğünde, üzerinde yazılan tutar kadar nakit alınır. Her ne kadar çek kullanımında resmi olarak tarih olmasa da ticari hayatta bu uygulama oluşmuştur. Taraflar, çekin üzerinde yazan tarihten önce genellikle bankaya gitmezler. Bu süreden önce gidildiğinde genellikle hesaplarda para olmaz ve çekin tahsil edilmesi mümkün olmaz.

Çek kırdırma denilen olay, işte bu tarihten önce küçük bir komisyon ödenerek çekin tutarının tahsil edilmesidir. Örneğin çekin tahsil tarihine 6 ay varken, bunu faktöring şirketine götürmek suretiyle bozdurmak mümkündür. Faktöring şirketi bu işlem için belli bir oranda komisyon alacaktır.

Çeklerin erken bozdurulması için ödenen komisyonlar, farklı unsurlara göre belirlenir. Bankalar da bu işlemi yapar ve çeklerin taşıdıkları riski dikkate alarak bu komisyonu belirler. Bazen kredi notlarının gayri resmi olarak bankalar tarafından kontrol edilmesi de söz konusu olabilir. Risk ne kadar fazla ise ödenecek olan miktar da o kadar fazla olacaktır.

Çek Kırdırma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çek kırdırma için mutlaka güvenilir yerlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca güvenilirlik dışında, komisyonun düşük olduğu yerlere de öncelik vermek doğru bir seçim olacaktır. Özellikle bankaların haricindeki yerlerin bu tür sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Fakat bankaların da her çeki kırma gibi bir özelliği olmadığından insanlar farklı alanlara yönelmek durumunda kalmaktadır.

Çeklerin kullanımına dair yaşanan sorunlar, bir takım yasal düzenlemeleri gündeme getirmiş ve bunların bir kısmı hayata geçmiştir. Yeni düzenlemelerin çek kırdırma işlemini etkilemesi durumunda, buradaki bilgilerin değişebileceğini unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.