Çek Kırdırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari hayatta ödeme için kullanılan farklı araçlar vardır. Bunlar, kendi içinde farklı özelliklere sahip olduğu için ticari kuruluşlar, kendileri için uygun olan araçları tercih ederler. Bahse konu araçlardan birisi de çeklerdir. Çekler, bankalardan bozdurularak veya kırdırılarak nakde dönüştürülür. Bu yazımızda çek kırdırma nedir, nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Çek Kırdırma Nedir?

Çeklerle ilgili tanımlamalar yapılırken, bu ödeme araçlarının belli bir vadesi olduğundan ve üzerinde belirtilen tarihte ödemesinin yapılacağından bahsedilir. Bu tanımlama günümüzde geçerli olsa da teknik olarak doğru değildir. Çünkü çeklerin belli bir vadesi veya ödenmesi için belli bir tarihin gelmesi gerekmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Çekler, istenilen tarihte bankaya gidilerek nakde çevrilebilir. Fakat ticari kurumlar bunları kullanırken belli bir tarihte tahsil edilmesini ister ve ticari güven için de genelde bu kurala uyulur. İşte söz konusu tarih gelmeden önce çeklerin farklı şekillerde nakde dönüştürülmesi, çek kırdırma nedir sorusunun cevabıdır.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çeklerin ödenmesi için ilgili şirket veya şahsa ait bir banka hesabı tanımlanır. Çeklerin tahsilatı bu hesaptan yapılır. Günümüzde çeklerin tarihe göre bozdurulması yaygınlaştığı için ilgili kişiler veya şirketler, söyledikleri tarihten önce o hesaba genellikle para koymazlar. Bundan dolayı da çeklerin nakde dönüştürülmesi için farklı yolların izlenmesi gerekir.

Çek kırdırma nedir sorusunun cevabından sonra bunun nasıl yapılacağı merak edilen bir diğer konudur. Bu işlem için bankalar ve faktöring şirketleri tercih edilir. Buralara gidilerek çek için bir miktar komisyon ödemek şartıyla, çeklerin kırdırılması yapılabilir. Ödenecek olan komisyon miktarı ise çeki yazan kişinin güvenirliliği, çekin miktarı ve çek vadesine göre farklılık gösterecektir. Fakat bankaların ve faktöring şirketlerinin bütün çekleri kırması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu işlemler yapılırken talep edilen komisyon bedeline dikkat edilmesi gerekir. Özellikle faktöring şirketlerinin yüksek oranlarda komisyon talep ettiği bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı kişiler, paraya olan ihtiyaçları ve ödeyecekleri komisyon miktarına göre çeklerin kırdırılıp kırdırılmamasına karar verilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.