Devlet Kreş Yardımına Kimler Başvurabilir ?

Kreş yardımı, devlet tarafından çalışan anneleri desteklemek amacıyla verilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından bu destekleme için belli bir bütçe ayrılmakta ve yapılan başvurulara göre bu bütçeden desteklemeler çalışan annelere kreş yardımı adı altında verilmektedir. Kreş yardımına kimler başvurabilir sorusunun sıklıkla sorulmasının nedeni bu desteklemenin 1.000 TL’den daha fazla olmasıyla ilgilidir.

Kreş Desteği Başvurusu ve Başvuru Şartları

Kreş desteğine olan ilgi her geçen gün artarken bazı kişiler bu destekten nasıl faydalanacaklarını tam olarak bilememektedir. Söz konusu destekten faydalanmak için çalışan anne olunması yeterlidir. Bu aşamadan sonra ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il ya da ilçe merkezlerinden başvuru işlemi yapılabilir.

Kreş yardımına kimler başvurabilir sorusu aslında başvuru şartlarını direkt olarak ilgilendirmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin çalışması zorunludur fakat değerlendirme yapılırken öncelik, en fazla ihtiyacı olan anneye verilir. Yani aylık 5.000 TL gibi yüksek bir anneye devlet tarafından böyle bir destekleme verilme olasılığı son derece düşüktür.

Kreş Desteği Ne Kadar?

Kreşe giden çocuklar için verilen desteklemenin miktarı daha önce asgari ücretin %15’i kadardı. Fakat son yapılan değişiklikle bu oran %50’ye çıkarıldı. Böylece verilen destekleme miktarı da 304 TL’den 1.015 TL’ye kadar çıkmış oldu.

Asgari ücret üzerinden destekleme miktarının belirlenmiş olması, desteğin her yıl artacağı anlamına gelmektedir. Bu da çocuklarını kreşe gönderen aileler için önemli bir avantajdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.