Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

Kadınlara verilen haklardan birisi olan doğum borçlanması, emeklilik noktasında çok önemlidir. Bundan dolayı da kadınların önemli bir kısmı söz konusu borçlanmayı yapmaktadır. Peki, doğum borçlanması ne kadar? Doğum borçlanması için kredi veren bankalar var mı? İstenilen şartlar nelerdir? Bunlar ve daha pek çok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Nedir?

Bilindiği gibi insanların emekli olabilmesi için belli bir sayıdaki gün için sigorta primi ödemesi yapması gerekmektedir. Kadınlar, doğum öncesi ve sonrasında belli bir süre bebekleri ilgilendikleri için çalışamamaktadır. Bundan dolayı da devlet tarafından bu dönemler için belli bir hak verilmiştir.

Kadınlarından ilgili şartları sağlayanlar, doğumdan sonraki 2 yıllık süre için borçlanma yapabilir. Bu süre, kişilerin durumuna bağlı olarak azalabilir fakat her çocuk için en fazla 2 yıldır. Toplamda ise 3 çocuk ile sınırlıdır. Daha fazlasının yatırılması kanunen mümkün değildir. Bu noktaya kadar hemen her şey SGK ile ilgili. Pek, bankaların buradaki rolü nedir sorusu sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı yatırılacak olan miktar ile ilgilidir. Her yıl için ortalama 8.000 TL yatması gerekiyor. 6 yıl için ise bu miktar 50.000 TL’ye yaklaşıyor. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar bu noktada devreye giriyor ve insanların söz konusu miktarı rahat bir şekilde ödemesini sağlıyor.

Doğum borçlanması yapabilmek için gerekli olan şartları şunlardır:

  • Doğumdan önce sigorta girişinin yapılmış olması
  • Borçlanma yapılacak olan dönemde sigortalı olarak bir işte çalışılmaması
  • Yapılan doğumun canlı olması

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar denildiği zaman pek çok bankanın adının sayılması mümkündür. Fakat bunların tamamının ihtiyaç kredisi adı altında bu desteği sağladığının bilinmesi gerekiyor. Farklı olarak SGK ile anlaşması olan bankalar vardır fakat onların da şartların farklı olduğunu söylemek zordur.

Yüksek bir gelire ve kredi notuna sahip olan kişiler, istedikleri bankadan bu işlem için kredi alabilirler. Geri ödeme planını da gelirlerine göre yaparlar ve hem zorlanmadan ödeme yapmış olurlar hem de emeklilik önemli bir avantaj elde ederler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz