Dolar Makas Aralığı Nedir ?

Günümüzde yapılan yatırımların farklı çeşitleri vardır. Bunlardan bir tanesi de döviz alıp satmaktır. Özellikle son dönemlerde dövizde yaşanan hareketlilik insanların bu alana olan ilgisini arttırmaktadır. Döviz denilince insanların aklına genellikle dolar gelir ve yatırımcılar tarafından da dolar çok fazla tercih edilir. Fakat bu alanda yatırım yapacak olan kişiler için makas aralığı çok önemlidir. Peki, dolar makas aralığı nedir?

Makas aralığı tabiri bir yatırım aracının alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkı ifade etmek için kullanılır. Dolar yatırımcıları piyasanın hareketlerine göre gün içinde alım satım yapmaktadır ve bundan dolayı makas aralığı düşük olan yerlerden işlem yapmaları, elde edecekleri karın daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Makas Aralığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolar makas aralığı nedir diye soranların dikkat etmesi gereken bir başka husus daha vardır. Bilindiği döviz piyasası hafta içi kesintisiz açıktır ve buna bağlı olarak yatırımcılar günün her saatinde pozisyon değiştirmek durumunda kalabilirler. Eğer alım satım işlemleri bankalardan yapılacak ise mesai saatleri dışında makas aralığının çok fazla arttığının bilinmesi gerekir. Yani gün içinde makas aralığı 0,08 iken mesai saatleri dışında 0,40 olabilir. Bu da yatırımcıların hareket alanını kısıtlayacaktır.

Yatırımcılar yukarıda bahsedilen durumdan etkilenmek istemiyor ise bankaları değil farklı platformları kullanmalıdır. Örneğin foreks bunun için çok uygundur ve 5/24 işlem yapılabilir. Üstelik makas aralığının değişmesi gibi bir olumsuzluk da söz konusu değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.