Dolar Yükselir Mi? Uzman Görüşleri ile Dolar Yorumu

Piyasaların son dönemlerde çok daha yakından takip ettiği ABD dolarının izleyeceği seyir, şimdiden herkesin ilgisini çekiyor. Dolar, bir yatırım aracı olarak insanları ilgilendirirken normal insanları da diğer ürünlerin fiyatları için ilgilendirmektedir. Dolar yükselir mi sorusu ve bunu etkileyen unsurları daha yakından tanımak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Dolar Yükselir Mi Yoksa Düşer Mi?

Ülkemizdeki pek çok ürünün fiyatını direkt olarak etkileyen doların hareketleri son dönemde daha fazla takip edilmeye başladı. Dolar, dünya piyasalarına ve ülkemizdeki gelişmelere göre değer değiştirmektedir. Bunun için farklı odak noktalarının yakından takip edilmesi ve bunların izleyeceği politikalara bakılması gerekiyor. Böylece doların gelecekteki hareketleri tahmin edilebilir.

Dünyadaki Gelişmeler

Dolar fiyatlarındaki dalgalanmanın temel sebeplerinden bir tanesi dünya üzerinde yaşanan gelişmelerdir. Dünya ticaretinin büyük bir bölümünün dolar yapılıyor olması, dünyadaki herhangi ciddi bir gelişmenin doları etkilemesine neden olmaktadır.

Dünyadaki siyasi gelişmeler ve gerginlikler fiyatları bazen pozitif yönde bazen ise negatif yönde etkilemektedir. ABD çıkarına uygun olan gelişmelerin doları güçlendirmektedir. Aksi durumdaki gelişmelerin ise doları biraz daha zayıflattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Dolar yükselir mi sorusuna böyle bakmak lazım.

Doları etkileyen hususlardan bir tanesi de ABD Merkez Bankası olan FED politikalarıdır. Buradaki politikalar, para biriminin değerini belirlemekte ve ABD bu koz sayesinde dünya üzerindeki hakimiyetini güçlendirmektedir.

Türkiye’deki Gelişmeler

Türkiye içerisinde yaşanan gelişmeler sadece USD/TRY paritesini değil TL ile diğer ülkeleri arasındaki pariteleri de etkilemektedir. Bu bakımdan izlenen politikaların çok büyük önemi vardır. Dolar yükselir mi sorusunun cevapları burada gizlidir.

Dolar Yükselecek Mi?

Dolar’a yatırım yapmayı düşünenlerin aklındaki bu soruya cevap vermek için iki açıdan bakılması gerekiyor. Birincisi uzun vadeli düşünmektir ki böyle düşünüldüğü zaman doların yükseleceğini söylemek yanlış olmaz. Dolar en az Türkiye’deki enflasyon kadar yükselir ve bu durum her sene böyle olmuştur. Kısa vadede ne olacağını söylemek ise çok zordur.

Ani yaşanan siyasi gelişmeler ve piyasaların bunları yorumlamasına bağlı olarak dolar yükselebilir de düşebilir de. Bu sorunun kısa vadede cevabını vermek imkansızdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.