Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Bankalar tarafından verilen krediler için daha önceki dönemlerde dosya masrafı adı altında ekstra ücret alınıyordu. Dosya masrafsız kredi veren bankalar da bundan dolayı yok denecek kadar azdı. Fakat bu durum bir süre sonra mahkemelere taşındı ve tüketiciler bankalar tarafından alınan söz konusu ücretin hukuksuz olduğunu iddia ederek, iadesini talep etti. Uzun süren yargılama ve ardından temyiz sürecinin ardından yargı, tüketicileri haklı buldu ve bankaların söz konusu ücretleri iade etmesi gerektiğini söyledi. Bu aşamadan sonra ise tüketiciler yoğun bir şekilde bankalardan bu ücretleri talep etmeye başladı.

Mevcut durum neticesinde yeni bir düzenleme yapıldı ve dosya masrafı kaldırılarak yerine kredi tahsis ücreti getirildi. Bu düzenleme sayesinde dosya masrafı yasal hale geldi ve isteyen bankalar bu ücreti kredi verirken almaya başladı. İnsanlar ise daha fazla maliyete girmeme adına bu noktada kredi tahsis ücreti talep etmeyen bankaları tercih etmeye başladılar. Dosya masrafsız kredi veren bankalar, söz konusu durumdan dolayı insanlar tarafından aranmakta ve kredi için öncelik bunlara verilmektedir.

Dosya Masrafı Ne Kadar?

Yapılan yeni düzenleme ile tamamen yasal hale gelen dosya masrafı, bankaların inisiyatifindedir. Yani isteyenler müşterilerinden böyle bir ücret talep ederken isteyenler ise talep etmeyebilir. Fakat talep edilecek olan ücret için ilgili yasada belli bir sınır çizilmiş durumdadır. Bankalar için çizilen sınırın üstüne çıkmak yasaktır. Yani yasal düzenleme sayesinde bankaların alabilecekleri dosya masrafının en fazla ne kadar olacağı belirtilmiştir. Buna göre bankalar en fazla %0,5 oranında kredi tahsis ücreti talep edebilir.

Kişilerin kullandıkları her 10.000 TL’lik kredi için en fazla 50 TL ücret alınabilir. Bundan dolayı söz konusu ücretin sanıldığı kadar fazla olmadığı düşünülebilir fakat 100.000 TL’lik kredi için 500 TL kağıt parası vermeyi kimse istemez. Bundan dolayı da dosya masrafsız kredi veren bankalar hangileridir, insanlar tarafından merak edilmektedir.

Enpara.com, CEPTETEB gibi bankalar, insanlara tahsis ücreti olmadan kredi vermektedir. Bunların haricinde bazı büyük bankalar da tüm kredilerinde olmasa da bir bölümünde dosya masrafı talep etmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz