Döviz Alım Satım Yapan Yerler Nerelerdir?

Döviz, bir yatırım aracı olarak ülkemizde çok fazla tercih edilir. Özellikle son dönemde hızlı bir yükseliş trendine girmiş olması, bu yatırım aracını daha popüler hale getirmiştir. Döviz, gün içinde sürekli değeri değişen bir araç olduğundan, alım satımının hızlı bir şekilde yapılması çok önemlidir. Alım satım ne kadar hızlı olursa, elde edilecek kar da o kadar yüksek olacaktır. Bu yazımızda, döviz alım satım yapan yerler ve bunların kendi içinde sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz.

Döviz Alım Satım Yapan Yerler

Döviz denildiği zaman hiç şüphesiz hemen herkesin aklına ilk olarak bankalar gelir. Bankalar üzerinden işlem yaparak insanlar, yeni döviz alabilir ya da ellerindeki dövizleri satabilir. Bu noktada tercih yaparken dikkat edilmesi gereken temel husus, makas ve hızdır. Döviz alım satım yapan yerler deyince akla gelen bankalardan bazıları makası oldukça dar tutmakta ve bu da insanların karlarının daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Ayrıca işlemlerin online ortamdan yapılması da bir diğer avantaj olup, hız konusunda beklentilerin karşılanmasını sağlar.

Bankaların internet siteleri üzerinden gün içinde alım satım çok rahat bir şekilde yapılabilir. Fakat 1-2 banka haricinde, mesai bitimiyle birlikte bankaların tamamı makası açar ve insanların alım satım yapımını bir anlamda engeller. Bundan dolayı mesai bitimiyle bankalardan döviz işlemi yapmak son derece mantıksızdır.

Döviz alım satım yapan yerler denildiğinde akla gelen bir diğer seçenek de döviz bürolarıdır. Bu bürolar, gün boyunca açıktır ve buradan fiziki olarak döviz alışverişi yapılır. Dolayısıyla da insanların yüksek hacimli işlemlerde, burada bir takım güvenlik riskleri yaşayacağı söylenebilir. Bu riskler, döviz bürosunun işlemleri ile ilgili olmayıp, tamamen paranın getirilip götürülmesiyle ilgilidir.

İnternet üzerinden online olarak Forex üzerinden işlemler yapılabilir. Buradaki makas, hafta içi 5/24 boyunca son derece dardır. Bu da işlem yapmayı kolaylaştırır.

Döviz Alım Satım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemleri yaparken güvenliğe çok büyük önem vermeniz gerekir. Alım satım fiyatlarını sürekli takip etmeniz ve makasın düşük olduğu yerleri tercih etmeniz, elde edeceğiniz karın daha yüksek olması anlamına gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz