Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yabancı ülkelerin para birimleri döviz olarak tanımlanırken bu para birimlerinin karşılıklı değeri ise döviz kuru olarak ifade edilir. Döviz kurlarını etkileyen faktörler sebebiyle fiyatlarda bazen yükselme bazen ise düşme görülür. Yani döviz kurları sabit olmayıp değişkendir. Bu değişkenliğin sebeplerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler ve Dünya Piyasaları

Ülkelerin para birimlerinin değerinin değişmesi genel olarak iki farklı parametreye bağlıdır. Bunlardan bir tanesi dünya üzerindeki gelişmeler iken diğeri ise ülkelerin kendi iç durumlarıdır. Bu ikisi birlikte değerlendirildiğinde para birimlerinin değerlerini tahmin etmek hiç zor olmayacaktır. Fakat ani gelişen siyasal ya da farklı olayların tahmin edilmesi neredeyse imkansız olduğu için fiyatların değişimi bilinemeyecektir.

Dünya piyasalarında yaşanan bir takım gelişmeler, tüm dünya para birimlerini etkiler. Özellikle ABD, Çin ve AB gibi dev siyasi yapılarda meydana gelen gelişmeler ya da bu ülkelerin atacakları adımlar döviz kurlarını etkileyen faktörler içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Bunlar içerisindeki en önemli yeri ise her dönem ABD almaktadır. ABD piyasalarının durumu, dünya ticareti üzerindeki etkinliği dikkate alındığında belirleyici bir ölçüt olarak kabul edilmektedir. ABD’ni ardından ise Çin, Japonya ve diğer ülkeler gelmektedir.

Siyasal gerginliklerin arttığı dönemlerde bütün dünya ülkelerinin para birimlerinde bir düşüş meydana gelir ve ülkeler altına yönelir. Böyle dönemlerde değersiz kağıt (para) ülkeler tarafından tercih edilmez ve talep azalmasına bağlı olarak fiyatlar düşer. İstikrar durumunda ise bu olayın tam tersi gerçekleşir.

Ülkelerin İç Durumları

Ülkelerin içerisinde yaşanan gelişmeler de döviz kurlarını etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır. Söz konusu faktörler siyasal olabileceği gibi farklı da olabilir. Örneğin askeri bir operasyona maruz kalan ülkelerin para birimleri hızlı bir şekilde değer kaybedebilir. Ya da ekonomik anlamda umut veren gelişmeler, o ülkelerin para birimlerini üst seviyelere taşıyabilir.

Para birimlerinin değerinin etkileyen farklı hususlar olsa da siyasal gelişmelerin fazlaca yer tuttuğunu söylemek yanlış olmaz. Ülkelerdeki siyasal belirsizlikler döviz kurları için olumsuz etki yaparken siyasi istikrar ise tam ters etkiyi yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.