Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka Hangisidir?

Bankalar tarafından verilen hizmetlerden birisi de döviz alım satım işlemidir. Bu işlem sayesinde yatırımcılar, döviz üzerinden ciddi gelirler elde edebilmektedir. Fakat bunun olabilmesi için tercih edilen bankanın makas aralığının olabildiğince düşük olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, döviz makas aralığı en az olan banka hangisidir, alım satım yaparken nelere dikkat etmek gerekir sorularının cevabını vereceğiz. Böylece döviz üzerinden çok daha yüksek karlar elde edebileceksiniz.

Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka

Döviz makası veya makas aralığı ifadesi, piyasada işlem yapan kişiler için bilindik bir ifadedir. Makas, alım ile satım arasındaki farkı ifade etmek için kullanılan kelimedir. Bankalar, döviz alırken ve satarken farklı fiyatlardan bu işlemleri yaparlar. İşte alım ile satım arasındaki farka, döviz makas aralığı denir.

Döviz makas aralığı en az olan banka hangisidir sorusunun cevabına mesai saatleri içinde ve dışında ayrı ayrı bakılması gerekir. Çünkü mesai saatlerinde bankaların neredeyse tamamı, makası oldukça az tutarlar. Mesainin bitmesi ile birlikte makas açılmaya ve çok ciddi farklar oluşmaya başlar.

Mesai saatlerinde makas aralıkları yakın olsa da bazı bankaların nispeten daha düşük aralıklara sahip oldukları bilinmektedir. Halkbank, QNB Finansbank ve HSBC; mesai saatlerinde yaklaşık 0,09 TL’lik bir makas uygulamaktadır. Bunları 0,11 TL ile Ziraat Bankası takip eder. Bu rakam bankalara göre 0,3 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Mesai saatleri dışında döviz makas aralığı en az olan banka, yine burada bahsedilen bankalardır. Bu bankalar, mesai dışında makası biraz daha arttırmakta ve 0,11 TL seviyesine kadar açmaktadır. Bazı bankalar ise mesai saatleri dışında makası 0,4 TL’ye kadar açarlar. Bundan dolayı işlem yaparken, en doğru bankanın seçilmesi çok önemlidir.

Döviz Makas Aralığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Döviz makas aralığı, ekonomide yaşanan politikalara bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle dalgalanmanın yaşandığı zamanlarda bankalar kendilerini garanti altına almak için makası daha da açarlar. Hatta bazen alım satımı tamamen durdurmaları da söz konusudur. Bundan dolayı piyasalardaki hareketlerin, burasını fazlasıyla etkilediğini bilmeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.