Ek Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Bankaların sağladığı farklı ürünler, insanların hayatlarını ciddi şekilde kolaylaştırır. Söz konusu ürünlerden bazıları vardır ki, en zor zamanlarda imdada yetişir ve insanların maddi anlamda ciddi bir zorluğun içinden çıkmasını sağlar. Bu işlevi sağlayan ürünlerden birisi de ek hesaptır. İnsanların maddi olarak sıkıştıkları dönemlerde devreye girer ve ciddi bir kolaylık sağlar. Bu yazımızda ek hesap nedir? Nasıl açılır? Bununla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Ek Hesap Nedir?

Bankacılık işlemleri ile içli dışlı olan herkesin yakından tanıdığı ek hesap, insanların maddi anlamda sıkıştığı dönemde, mini kredi sağlayan hesaplardır. Bankalarda açılan vadesiz hesaplar, insanların paralarının bulunduğu hesaplardır. Buradaki parayı, kişiler istedikleri gibi kullanabilir. Fakat para bittikten sonra bu hesabın kullanılması ve kişilere para sağlaması söz konusu dahi değildir. İşte, vadesiz hesaplara bağlı olan ekstra hesaplar, insanlara paraları bittiğinde para sağlayan hesaplardır. Ek hesap nedir sorusunun cevaplarından birisi bu şekildedir.

Ek hesaplar, direkt olarak vadesiz hesaba bağlıdır. Bu hesaplar, vadesiz hesapta para varken devreye girmez ve buradan para kullanılamaz. Fakat para bittikten sonra otomatik olarak devreye girer ve daha önceden belirlenen limite kadar paranın kullanılmasına izin verir. İnsanlar, bu parayı istedikleri gibi kullanabilirler.

Ek hesaptan kullanılan para için günlük faiz işler. Merkez Bankası tarafından belirlenen üst limit %2,25 olduğu için bankaların neredeyse tamamı bu oranı kullanır. 100 TL kullanıldığında, günlük 0,09 TL faiz ödenmesi gerekir. Ne kadar erken ödeme yapılırsa, ödenecek faiz o kadar az olacaktır. 30 gün sonunda 100 TL için yaklaşık 2,7 TL faiz ödenmiş olur.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap nedir sorusu yukarıda detaylı olarak verilmiştir. Yazımızın bu bölümünde ise ek hesabın nasıl açılacağından bahsedeceğiz. Öncelikle bazı bankaların vadesiz hesabı olanlara otomatik olarak ek hesap açtığını belirtelim. Bazı bankalar, bu tür hesaplar için farklı isimler kullanır. Artı para, KMH ve benzer isimler de bu hesabı ifade eder. Dolayısıyla bunlara sahipseniz, ek hesabınız vardır demektir. Ek hesap açmak için bankanızla görüşmeniz yeterlidir. Gerekli işlemler sadece birkaç dakikada tamamlanır ve hesabınız açılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz