Eleman Açığı Olan Aranan Meslekler

Bazı meslek grupları vardır ki, eleman bolluğundan geçilmez ve artık insanlar farklı bir iş alanına yönelim gösterirler. Ancak bazı meslek gruplarında da profesyonel işi yapan uzman bulmak için adeta mumla arıyoruz bulamıyoruz tabiri yerini bulmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse 21. Yüzyılın en büyük iş alanlarından biri olan yazılım sektöründe deneyimli personel bulunamazken var olan personeller de bu sektördeki ihtiyacı karşılamak için oldukça yetersiz kalmaktadır.

Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bir takım girişimler içerisinde üniversitelerin yazılım ve programlama bölümlerinin kontenjanlarını artırmak ya da Bilge Adam gibi birçok kurumsal firma ile yazılım eğitimi vermek ihtiyacı doğmuştur. Bu alana merak salan ve kendini yazılım alanında geliştirmek isteyen insanlardan bir deniz olan internet platformları üzerinden verilen online dersler ile yazılım hakkında oldukça detaylı bilgilere tamamen ücretsiz bir şekilde erişebilmektedirler.

Mobil cep telefonları ve tabletlerin günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer tuttuğu görülen bir gerçektir. Birçok interaktif uygulamalar ile günlük hayatımızı son derece kolaylaştıran mobil platformların yazılım geliştirici ekibi konusunda da ciddi problemler yaşamaktadır. Android ya da Ios platformları üzerinden çalışan mobil yazılımları geliştirebilmek için kodlama bilgisi ve algoritma bilgisi gerekmekte olup bu programların yazıldığı çeşitli yazılım motorları hakkında da temel düzeyde bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu işi hakkıyla yapan kişisel özel sektörde oldukça kolay iş bulurken dolgun maaşları da bu işin tatmin edici yanını oluşturuyor. Web tasarımı gibi alanlarda da tahmin edilen uzman kişi sayısı bir hayli azdır.

Günümüzde her firmanın bir web sitesi olması zorunluluğu getirilmişken bu alanda hizmet veren personelin azlığı bu sektöre olan talebi gün geçtikçe artırmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.