Emeklilere Kredi Veren Bankalar ? Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Emeklilere kredi veren bankalar, kredi tutarını belirlerken farklı unsurları dikkate alırlar. Söz konusu unsurların başında emekli maaşları gelir. Emekliler en fazla ne kadar kredi kullanabilir sorusunun yanıtı bankalara göre değişkenlik gösterse de en fazla maaşlarının 10 ile 15 katı kadar kredi kullanabilirler. Ayrıca emeklilerin kredi notları ve yaşları da kullanacakları kredi miktarını etkiler.

Emeklilerin Kullanacakları Krediyi Etkileyen Unsurlar

Emekliler kredi talebinde bulunduklarında öncelikle maaşları dikkate alınır ve buradan yapacakları ödeme miktarı sonrası kalan para ile hayatlarını devam ettirip ettiremeyecekleri dikkate alınır. Genellikle maaşların %50’siyle ödeme yapılabileceği hesaplanır.

Emeklilere kredi verilirken dikkate alınan bir diğer husus ise yaşlarıdır. Bankalar emeklilere kredi verirken yaş sınırı uygular. Bu sınır 70 ile 80 arasında değişiklik gösterir. Dolayısıyla kullanılacak olan kredi miktarı buna göre de değişiklik gösterecektir.

Örnek vermek gerekirse 78 yaşında olan bir emekli kredi talebinde bulunduğunda yaş sınırı 80 ise sadece 2 yıllığına kredi çekebilir. 2 yıl boyunca maaşının yarısını ödeyeceği dikkate alınırsa en fazla kullanabileceği kredi miktarı da böylece hesaplanmış olur.

Emeklilere Özel Fırsatlar Sunan Bankalar

Emekliler en fazla ne kadar kredi kullanabilir sorusunun cevabı yukarıda genel olarak verilmiştir. Bunun haricinde emeklilere özel ayrıcalık tanıyan bankalar vardır. Söz konusu bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halk Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • A Bank,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz