Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Bankalar tarafından verilen kredilerden rahat bir şekilde yararlanacak olan gruplardan birisi de emeklilerdir. Bunun en önemli nedeni, emeklilerin sabit bir gelirlerinin olması ve bundan dolayı da kredilerin geri ödemesinde herhangi bir sorun yaşanmayacağının garantisidir. Emeklilere kredi veren bankalar hem bu sebepten hem de emeklilerin maddi olarak zor şartlara sahip olmasından dolayı onlara kredi noktasında pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Bu ayrımcılık sayesinde emekliler normal şartlardan çok daha uygun kredi kullanma imkanı yakalamaktadır. Bu yazımızda, emeklilere kredi desteği sağlayan bankalar ve bunların şartları hakkında aklınızdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Öncelikle bilinmesi gereken hususların başında bankaların kar amaçlı kuruluşlar olduğu gelir. Bundan dolayı emeklilere kredi veren bankalar da bu amaca göre hareket eder. Kar etmeyecek olan hiçbir banka, ne emeklilere ne de farklı birilerine kredi verir. Bundan dolayı kişilerin söz konusu noktada son derece dikkatli olması ve faizsiz kredi gibi seçenekleri dikkatli incelemesi gerekir. Günümüzde emeklilere böyle kredi veren banka bulunmasa da bunların da karlarını farklı bir yerden çıkardığı asla göz ardı edilmemelidir.

Bankalar tarafından aranan şartların başında kişilerin kredi notlarının yüksek olması ve mevcut bir kredilerinin olmamasıdır. Bu şartları sağlayan hemen herkes, emekli maaşıyla orantılı olarak kredi kullanabilir. Kullanılan kredinin ödemesi ise alınan maaşa göre eşit taksitlerde ödenir. Bazı bankalar, söz konusu taksitleri direkt olarak maaştan kesmektedir. Böylelikle de kişilerin taksitleri ödememesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Ödenecek olan taksit miktarı hesaplanırken, geriye kalan tutarın insanların yaşamlarını sürdürmeye yetmesi dikkate alınmaktadır. Buna göre alınan maaşın en fazla yarısı kadar taksit ödenmektedir. Bunun dışındaki bir diğer husus ise bazı bankalar 75, bazıları ise 80 yaşın üstünde olanların taleplerini direkt olarak reddetmektedir. Bunun nedeni ise kişilerin ömürlerinin sonuna gelmiş olması ve kredilerin geri ödenememe riskidir.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Emeklilere kredi veren bankalar, ülkemizde faaliyet gösteren bütün finans kuruluşlarıdır. Yukarıda bahsedilen şartları sağlayan emekliler, istedikleri bankadan kredi çekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.