En İyi Faiz Veren Bankalar Hangileridir? Faiz Oranları

Bankalarda açılan farklı hesap türleri bulunmakta ve bu hesaplardan birisi de mevduat hesaplarıdır. Mevduat hesabı, bankalar tarafından verilen kar sebebiyle müşterilerin belli bir süre çekmeyeceğini taahhüt ettiği hesaplardır. Bankalar bu hesaplar için farklı faizler vermektedir. En iyi faiz veren bankalar ise her zaman insanlar tarafından daha fazla tercih edilmiştir. Bu yazımızda son yapılan güncellemeler ışığında en yüksek faizi veren bankalara ait detayları bulabilirsiniz.

En İyi Faiz Veren Bankalar

Bankalar kendi iç politikalarına göre mevduat hesaplarına farklı faizler vermektedir. Bundan dolayı da bankalar arasında faiz konusunda ciddi farklılıklar oluşmaktadır. Aşağıda bankalar tarafından verilen faiz oranları bulunmaktadır. En iyi faiz veren bankalar şu şekildedir:

  • ING Bank: %25
  • Odeabank: %24,75
  • com: %24
  • CEPTETEB: %23
  • Akbank E-Mevduat: %23

Yukarıda sadece 5 bankaya ait faiz oranları yer almaktadır. Diğer bankaların faiz oranları ise benzer şekilde aşağılara düşmektedir. Yani faiz oranları nispeten daha düşüktür. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bankalar tarafından müşterilerine verilen faiz oranı, vade ve yatırılan para miktarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı yapılacak olan değerlendirmede bu hususun dikkate alınması son derece önemlidir.

Bankalara Göre Faiz Getirileri

Bankaların müşterilerine vermiş olduğu faiz getirisinden bir takım vergiler kesilmekte ve geriye kalan tutar müşterilere verilmektedir. Son dönemde yapılan düzenlemeler ile bu vergilerin oranlarında ciddi bir indirim yapıldı. En iyi faiz veren bankalar tarafından müşterilerine 10.000 TL ve 32 gün için verilen getiriler şu şekildedir:

  • ING Bank: 208 TL
  • Odeabank: 206 TL
  • Akbank: 192 TL

Görüldüğü gibi faiz getirilerinde de ciddi bir farklılık bulunmaktadır. Yatırılan para miktarı daha fazla olduğunda söz konusu farkın da artacağı dikkate alınmalıdır. Bu nedenlerden dolayı insanlar, paralarını en yüksek faizi veren bankalara yatırmaktadır.

Banka seçiminde etkili olan bir başka husus ise bankanın güvenirliliği ve ulaşabilir olmasıdır. Bazı bankaların faiz getirisi yüksek olmasına karşın şubelerinin yeterince yaygın olmaması, insanların bunlar daha az tercih etmesine neden olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.