EOS Nedir Nasıl Çalışır ve Diğer Kripto Paralarla İlişkisi

Kripto para piyasasının önemli para birimlerinden olan EOS, sahip olduğu özellikler ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. EOS nedir? EOS sisteminin özellikleri nelerdir? Ethereum’a rakip mi? Bunlar ve benzer soruların yanıtı yazımızda.

EOS Nedir?

EOS nedir sorusuna verilecek en basit cevaplardan bir tanesi kripto para birimi olduğudur. Fakat bundan daha önemlisi, EOS sistemidir. EOS, merkezsiz olan uygulamaların en güçlü altyapısı olarak kendisini tanımlamaktadır. Blockchain tabanlı olan EOS, ticari ölçekli uygulamaların (dApps) geliştirilmesi, yürütülmesi ve barındırılması gibi hususlarda olanak sağlamaktadır.

EOS, Blockchain tabanlı uygulamaların geliştirilmesi için gerekli olan teknik altyapıyı sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında Ethereum ile aynı özelliklere sahip olduğu görülecektir. Hatta bazı uzmanlara göre sırf bunun için geliştirilmiştir. Ethereum’un yapabileceği her şeyi yapma kapasitesine sahiptir.

EOS Ekosistemi

EOS ekosistemi incelendiğinde iki ana unsurdan oluştuğu görülecektir. Söz konusu unsurların bir tanesi EOS.IO iken diğeri ise EOS tokenidir. EOS tokeni adından da anlaşılacağı üzere sistemin kripto para birimidir. EOS.IO için ise sistemin işletim sistemi denilebilir. Merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesinde etkili olan EOS.IO, uygulamaların yatay ve dikey ölçeklendirilmesini kullanmaktadır.

EOS’un Farkı Nedir?

EOS nedir sorusunun cevabı verilirken bu sistemin Ethereum’a çok benzediği vurgulanmıştır. Bu noktada farkı nedir sorusu da devreye giriyor. EOS’un geliştirilme sebebi de aslında bu soruyla direkt olarak ilgilidir.

Blockchain tabanlı uygulamaların geliştirilmesine imkan veren sistemlerdeki sorunların çözülmesi amacıyla EOS’un geliştirildiği bilinmektedir. Bu sistemlerdeki başlıca sorunlar esneklik, hız ve ölçeklenebilirliktir.

EOS, bahsedilen bu sorunları çözdüğünü ve kendi sisteminin çok daha sorunsuz bir şekilde çalıştığını iddia etmektedir. Paralel yürütme ve asenkron iletişim metodolojisi kullanması, çok sayıda uygulamanın rahat bir şekilde çalışmasına imkan vermektedir. Ayrıca çeşitli modüllerin ayrılmasına bağlı olarak buradaki verimliliğin arttığından da söz edilmektedir.

EOS Nereden Alınır ve Fiyatları Nedir?

EOS, kripto piyasanın en büyük 5.para birimidir. Günlük işlem hacmi yaklaşık olarak 5,5 milyar dolardır. EOS fiyatları ise 5,96 dolar seviyelerindedir. Bu para birimi de diğerleri gibi kripto para borsalarından rahatlıkla alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.