Eşimin Borcu Benim Kredi Çekmemi Etkiler Mi ?

 

Kredi kullanacak olan kişilerin mevcut kredi borçları, gelirleri ve kredi notları gibi hususlar dikkate alınır. Bunlar değerlendirildikten sonra kişilerin kredi taleplerine yanıt verilir. Bu durum hemen herkesin bildiği standart prosedürdür. Fakat insanlar eşimin borcu benim kredi çekmemi etkiler mi ya da benzer anlamları taşıyan soruların cevabını merak etmektedir.

Bu sorunun yanıtının daha iyi anlaşılması için bankaların eşlere bakışının bilinmesi yararlı olacaktır. Bankalara göre eşler, gelir ve gider ortaklarıdır. Dolayısıyla birisinin geliri ya da borcu diğerini de etkilemektedir. Buradan yola çıkarak kredi çekecek olan kişilerin eşlerinin borcunu bankalar dikkate alacaktır.

Aynı Ev İçinde Yaşayan Diğer Kişilerin Durumu Kredi Kullanmayı Etkiler Mi?

Eşimin borcu benim kredi çekmemi etkiler mi sorusunun yanıtı yukarıda verilmiştir. Bankalar için sadece eşler değil, aynı evin içinde yaşayan diğer kişiler de önemlidir. Böyle durumlarda bankalar, evde yaşayan kişilerin kredi notunu ya da mevcut borç durumunu sormaktadır. Fakat eş haricinde olan kişiler, istenilirse bildirilmeyebilir. Bankaların bu yönde çok ciddi bir araştırması olmuyor.

Kredi borcu haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kredi notlarıdır. Bankalar bu notlara da çok fazla önem vermektedir. Eğer aynı evin içinde düşük notlu birisi var ise bunun bankaya bildirilmemesi çok isabetli olacaktır. Aksi durumda bankalar, kredi talebine olumsuz yanıt verebilirler. Kullanılmak istenen kredinin miktarı ve türü de bankaların vereceği kararda önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.