Eşler Boşanınca İpotekli Ev Nasıl Paylaşılır? Ev Kredisi Borcu Paylaşılır mı?

Evlilikler bittiğinde mal paylaşımları da yapılmaktadır. Eğer kredi ile alınan ve ödemesi hala devam eden bir ev var ise bunun nasıl paylaşılacağı insanlar tarafından merak edilmektedir. Boşanmada ipotekli evin paylaşımı ve Ev Kredisi Borcu Paylaşılır mı? yapılırken izlenecek farklı yollar vardır ve kişiler kendi tercihlerine göre bu yollardan bir tanesini seçebilir.

Boşanma, anlaşmalı olarak yapılıyor ise eşler bu paylaşımın nasıl olacağına aralarında karar verebilirler. Bunun için yapılacak olan protokolün mahkemeye sunulması yeterlidir. Böyle durumlarda yapılacak anlaşmanın kuralı olmayıp tamamen serbest bir şekilde hareket edilmesi mümkündür.

Boşanmada İpotekli Evin Paylaşımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İpotekli evin paylaşımı konusunda anlaşılamıyor ise ilgili prosedür son derece açıktır. Öncelikle evi kimin alacağı belirlenmelidir. Evi alacak olan kişi genellikle borcu ödemeye devam eden kişi olmaktadır. Bu aşamadan sonra ise bir takım hesaplamaların yapılması gerekir.

Boşanmada ipotekli evin paylaşımı konusunu bir örnek üzerinde anlatmak çok daha etkili olacaktır. Örneğin geçmişte 100.000 TL’ye bir ev alınmış olsun. Devam eden kredi ve yapılan peşinatlar ile boşanma tarihine kadar bunun 50.000 TL’sinin yani yarısının ödendiğini varsayalım. Evin güncel değeri ise 160.000 TL olsun. Dolayısıyla ödenen miktar da bunun yarısı yani 80.000 TL kabul edilir. Her eş buradan 40.000 TL alır ve böylece paylaşım yapılmış olur. Krediyi ödeyen eş ise ödemelerine kaldığı yerden devam ederek evin sahibi olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz