Ethereum Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasalarının iki numarası olarak bilinen Ethereum, Bitcoin’den sonra yatırımcıların en fazla tercih ettiği kripto para birimidir. Ethereum nedir sorusuna karşı verilecek olan cevap oldukça kapsamlı olup normal bir kripto paradan çok daha farklıdır.

Ethereum için bir altcoin tanımlanması yapılabilse dahi bir altcoinden çok daha fazlasıdır. Kurucusu Vitalik Buterin, bu kripto parayı ilk tanıttıklarında beklemedikleri bir ilgiyle karşılaştıklarını itiraf etmişti. Ethereum projesi, kripto paraların geliştirilmesine olanak sağlayan bir sistem olarak da görülebilir. Blockchain teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bu sistem, merkezi olmayan bir yapıdadır. Yazılım protokolleri geliştirilmesi için kullanılması çok önemli bir özelliktir. Ethereum’un bu özelliğinden dolayı pek çok kripto para bu sistem kullanılarak geliştirilmiştir.

Bitcoin ile Ethereum Rakip Mi?

Yukarıda Ethereum nedir sorusunun cevabı incelenirken söz konusu kripto para biriminin son derece gelişmiş olduğu rahatlıkla fark edilebilir. Bundan dolayı da Bitcoin ile Ethereum karşılaştırılması yapılmaktadır. Hatta Ethereum’un kısa vadede olmasa dahi uzun vadede Bitcoin’i tahtından edeceği iddia edilmişti.

Bu iddia üzerine Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ilginç açıklamalar yaptı. Açıklamalarında benzetmeleri kullanan Buterin, kripto piyasalardaki Bitcoin bir altın, Litecoin bir gümüş ise Ethereum ise petroldür dedi. Açıklamaların devamında petrolün dünyadaki pek çok alanda kullanıldığını söyledikten sonra Ethereum’un da kripto piyasası için aynı öneme sahip olduğunu vurguladı. Kripto para sistemlerinin geliştirilmesi noktasında önemli bir rol oynayan Ethereum, bu benzetmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Vitalik Buterin tarafından yapılan bu açıklamalardan sonra Bitcoin ile Ethereum’un rakip olmadığı çok daha net bir şekilde söylenmeye başladı.

Ethereum Özellikleri

Madencilik noktasında da farklı bir yol izleyen Ethereum, ağına olabildiğince çok sayıda insanın girmesini istiyor. Ethereum nedir sorusuna verilen cevaplardaki detaylar, bunun en önemli nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Bilindiği gibi ASIC adı verilen cihazlar madencilikte çok büyük kolaylık sağlıyor. Ethereum madenciliği GPU yani ekran kartına dayanmaktadır. Bu da söz konusu cihazların etkinliğini kırıyor. Tüm bunlar ise madenciliği bireysel olarak da yapılmasına olanak vermekte ve bu da ağa giren insan sayısını arttırmaktadır.

Ethereum Fiyatları

Ethereum’un kripto piyasasındaki oranı son derece yüksektir. 25 milyar dolara yaklaşan işlem hacmi ile piyasanın yaklaşık %10’unun oluşturan bu kripto paranın fiyatları ise son dönemde yükseliş trendindedir.

Bilindiği gibi Ethereum fiyatları uzun bir süredir düşüşteydi. Öyle ki, 185 dolar seviyelerine kadar düşmüştü. Fakat son dönemdeki toparlanmayla birlikte 230 dolar seviyesini geçti. Uzmanlardan bazılarına göre fiyatlar yakın zamanda 300 dolar seviyesine ulaşacak ve bu seviye aşılırsa daha da yükselecek. Fakat bu seviye aşılmaz ise 100 dolar seviyeleri dahi konuşulabilir şeklinde açıklamalar yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan bu açıklamaların doğru çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.