Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatları

Emekli olabilmek için kişilerin bir işte düzenli olarak çalışması gerekir. Bu sayede sigorta primi yatar ve kişiler, yaşları geldiğinde emekli olurlar. Ev hanımlarının çalışma imkanı olmadığı için emeklilik onlar için hayal gibi görünebilir. Fakat durum tam olarak böyle değildir. Gerekli şartlar sağlandığında, ev hanımları da kolaylıkla emekli olabilir. Bu yazımızda ev hanımlarına emeklilik fırsatı sunan durumlar hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanları

Bilindiği gibi son dönemlerde ev hanımları, evde bir şeyler üreterek bunların satışını yapabilmektedir. Örgü, keçe, boncuk, paketleme ve benzer çok sayıda işin evde yapıldığı bilinmektedir. Devlet tarafından ev hanımlarını teşvik etmek için evde çalışan kişilere vergi muafiyeti hakkı verilmiştir. Bu hak sayesinde ev hanımları, aile bütçesine katkı yapmak için ürettikleri ürünleri satarak, elde ettikleri gelirden vergi ödemezler. Böylece BAĞKUR’a kayıt olmaları daha kolay bir hale gelir. Ev hanımlarına emeklilik yolunu açan bu uygulama sayesinde, prim yatırılması mümkün hale gelir.

Evlerde yapılacak işler başlangıçta düşük gelirler getirse de bir süre sonra çok yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olacaktır. Böylece ev hanımları hem aile bütçesine ciddi bir katkı sunmuş olacak, hem de kendileri için emeklilik yolunu açacaktır.

Bunun haricinde kira gibi farklı gelirleri olan ev hanımları da isteğe bağlı sigorta yaptırabilir ve böylece emekli olabilir. Ayrıca son dönemlerde ev hanımları için özel bir yasa çıkacağı ve toplu prim ödemesi sayesinde ev hanımlarının emekli olabileceği belirtilmiştir. Fakat şimdiye kadar bu yasa çıkmamıştır. İlerleyen dönemlerde böyle bir yasanın çıkması durumunda, ev hanımlarının daha kolay bir şekilde emekli olabileceği söylenebilir.

Ev Hanımlarının Ödeyecekleri Sigorta Primi

Ev hanımlarına emeklilik fırsatı sunan seçeneklerin tamamında prim ödemesinin yapılması gerekir. Ev hanımlarının ödemesi gereken en düşük prim, asgari ücretin %32’si kadardır. Bu da 815,6 TL yapmaktadır. 2019 yılı için rakam bu şekilde olup, asgari ücretin değişimine bağlı olarak artacağını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca isteyen ev hanımları, bunun 6,5 katına kadar da (5.321 TL) sigorta primi ödeyebilir. Prim tutarı ne kadar yüksek olursa alınacak emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.