Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakde ihtiyacı olan her kesimin çözüm olarak gördüğü ilk yer çoğunlukla bankalardır. Belli bir birikimi olmayan ya da çevresinden maddi anlamda yeterli yardım göremeyen kimseler için bankalar kurtarıcı olabilmektedir. İhtiyaç halinde bankaya başvuran kişiler arasında yeni evlenecek olan çiftler de yer almaktadır. Evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyen çiftler için farklı bankalar bu konuda hizmet vermektedir.

Evlenmek için yeterli maddi imkana sahip olmadığını düşünen kişiler düğün giderlerini tek tek hesaplamalı ve ihtiyacını belirlemelidir. Kredi çekmeden önce ne kadar birikiminin olduğu ve düğünden sonra elde edilecek takı ve paralar tahmini olarak hesaplanmalıdır. Bu doğrultuda sahip olduğu maddi imkan ile düğün masrafı arasında oluşan fark bankadan kredi yoluyla temin edilebilir.

Evlilik Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Evlenecek çiftler düğün için evlilik kredisi başvurusu yapmaya karar vermişse bu doğrultuda araştırma yapmalı ve uygun olan bankayı tercih etmelidir. Uygun geri ödeme, vade ve taksit seçenekleri iyi değerlendirilmelidir. Ancak her bankanın istediği şartlar birebir aynı olmasa da genel olarak bazı şartları aramaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Evlilik kredisi en fazla 36 ay vade ile kullanılabilir.
  • Her çift krediye bağısız olarak başvurabilir ve kredi tutarı gelirine göre düzenlenir.
  • Bir kişinin çekmesine karar verilmişse finansal durumu ve kredi notu yüksek olan kişinin tercih edilmesi önerilir. Bu durumda kefil gerekmeyebilir. Her iki kişinin gelirinin düşük olması halinde çiftlerin biri kredi çeken kişiye kefil olabilir.
  • Evlilik kredisi ihtiyaç kredisi adı altında verildiği için KKDF ve BSMV vergilerine tabidir.
  • Bir çok bankada taksitin 3 ay ertelenmesi gibi bir imkan mevcuttur.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi içerisinde yer alan evlilik kredisi başvurusu için bankanın şubelerinden ya da internet sitesinden başvuru yapılabilir. Banka şubesine giden kişi yanında nüfus cüzdanını gelir belgesi ya da maaş bordrosu götürmelidir. Serbest çalışanlar ise son seneye ait vergi levhası onaylı bilanço, gelir belgeleri imza sirküsü, ticaret sicil gazetesini yanında götürebilir. Bir kişinin başvurması yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.