Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Bankalar, müşterilerine kredi verirken hem onların maddi olarak rahatlamasını sağlamakta hem de kendileri kar etmektedir. Bankalar verdikleri kredilerin faiz kısmında kar etmektedir ve bundan normal şartlarda vazgeçmeleri mümkün değildir. Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar incelenirken bu hususun dikkate alınması gerekir. Peki, bankalar hangi şartlarda faiz almaktan vazgeçer ve faizsiz kredi verir?

Bankaların faizsiz kredi vermesi ancak kurumlar arası yapılacak olan anlaşmayla mümkündür. Esnaflara verilen kredide de böyle bir durum söz konusudur. Devlet tarafından yapılan desteklemeyle esnaflara ve girişimcilere faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Bu yolla ekonominin biraz daha hareketlenmesi hedeflenmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar tarafından verile krediler devlet tarafından sürekli değil belli dönemlerde verilmektedir. Yani esnaflar istedikleri zaman faizsiz kredi kullanma şansına sahip değildir. Geçtiğimiz dönemlerde bu krediler KOSGEB ile Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla verilmişti. Bu kurumların yakın zamanda tekrar böyle bir uygulama yapılması durumunda esnaflar faizsiz kredileri Halkbank, Ziraat Bankası ve diğer anlaşmalı bankalardan alabilirler.

Girişimcileri destekleyen KOSGEB tarafından verilen kredilerin bir kısmı hibedir. Esnaflar da buradaki şartları sağlayarak hibe kredi kullanabilirler. 50 bin TL’ye kadar hibe olarak verilen kredi 100 bin TL’ye kadar ise faizsiz olarak verilmektedir. Dolayısıyla da esnaflar, KOSGEB tarafından istenilen şartları tam olarak sağlarsa bunları anlaşmalı bankalarda alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz